Strażacy w akcji [GALERIA]

20 sierpnia 2021, 15:36
kpt. Piotr Zwarycz Zespół Prasowy KGPSP 6
Fot. kpt. Piotr Zwarycz, Zespół Prasowy KGPSP

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 stopni Celsjusza. Grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami wyruszyła do Grecji 7 sierpnia. Jej celem było wsparcie greckich służb. 

Strażacy planowali wrócić do kraju w poniedziałek 16 sierpnia. Jednak, w związku z tym, że sytuacja pod Atenami nadal jest trudna, Grecy poprosili Polaków, by jeszcze zostali w Grecji. Strażacy przemieścili się z wyspy Eubea, by rozpocząć działania gaśnicze na zachód od Aten w okolicach miasta Vilia Attica oraz Keratea, nieopodal lotniska na południowy wschód od Aten.

Polska skierowała do Grecji dwa moduły GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) z Wrocławia i Poznania.

Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w miastach: Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin i Wrocław. Z sześciu modułów trzy są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania mogą wyruszyć na zagraniczną misję.

Każdy moduł jest samowystarczalny - poza typowym sprzętem gaśniczym używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie.

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Elo
piątek, 20 sierpnia 2021, 19:57

Oby chłopacy zostali za to konkretnie docenieni.. Nie medale i pochwały... Ale odpowiednie nagrody finansowe... By rodziny zobaczyły że ryzyko i rozłąka z rodzinami przyniosła pewne profity na co bez wątpienia zasługują!!!

Licek
środa, 25 sierpnia 2021, 10:29

Tu nie chodzi o nagrody. Strażacy to najsłabiej opłacana służba w całym MSWiA. Wszystko przeczytamy w raporcie NiK. Podwyżki są potrzebne żeby Ci ludzie zarabiali jak przystało.

Tweets InfoSecurity24