Reklama

Za Granicą

Śmierć emira Kaukazu. Sukces rosyjskiej operacji antyterrorystycznej

  • Fot. wikipedia/CC 3.0
    Fot. wikipedia/CC 3.0

Emirat Kaukaski stracił swojego dotychczasowego lidera Mohammeda Sulejmanowa, znanego również jako Abu Usman Gimriński. Miał on zostać zabity w trakcie operacji antyterrorystycznej, przeprowadzonej przez rosyjskie siły bezpieczeństwa w rejonie uncukulskim, około 80 km na wschód od Machaczkały, stolicy Dagestanu. Walki miały rozpocząć się 10 sierpnia i były kontynuowane także następnego dnia. 

Informację o potyczce i śmierci lidera terrorystów z Północnego Kaukazu podała najpierw agencja Interfax, powołując się przy tym na źródła zbliżone do dagestańskich sił bezpieczeństwa. Wiadomość potwierdziła potem, między innymi, strona KavkazCenter. Również rosyjskie instytucje rządowe, tj. Narodowy Komitet Antyterrorystyczny, są przekonane, iż trzeci emir Kaukazu nie żyje. W trakcie zastawionej pułapki siły bezpieczeństwa miały zabić nie tylko samego Mohammeda Sulejmanowa, ale także jego prawą rękę i lidera islamistów dagestańskich Kamila Saidowa oraz dwóch innych bojowników.

Mohammed Sulejmanow vel Abu Usman Gimriński w urodził się w 1976 r. w miejscowości Gimry na terytorium Dagestanu. W 1992 roku udał się do Syrii, gdzie pobierał nauki o islamie w instytucie zlokalizowanym w Damaszku. Po powrocie z Bliskiego Wschodu miał łączyć rolę lokalnego lidera religijnego oraz przywódcy mudżahedinów. Od 2007 r. aktywnie uczestniczył w tworzeniu Emiratu Kaukaskiego. Celem było wyzwolenie terytoriów Czeczenii, Inguszetii, Dagestanu, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji spod panowania Rosji w celu utworzenia państwa islamskiego opartego na radykalnym prawie szariatu. Mohammed Sulejmanow został okrzyknięty emirem Kaukazu w maju 2015 r., zastępując w tej roli zabitego przez Rosjan Aschaba Kebekowa. Kebekow, czyli drugi emir, zastąpił w 2013 r. słynnego Doku Umarowa, pochodził również z Dagestanu. Przez długi czas Aschab Kebekow uważał Sulejmanowa za swojego głównego doradcę, co ewidentnie ułatwiło późniejszą sukcesję. Sam Mohammed Sulejmanow już w 2013 r. przeżył okrążenie przez federalne siły bezpieczeństwa w rejonie Gimry. Po szybkiej śmierci trzeciego emira Kaukazu rodzą się przypuszczenia, że większa grupa lokalnych dowódców grup islamistów przyłączy się teraz do tzw. Państwa Islamskiego (Da`ish).

(JR)

Reklama

Komentarze (2)

  1. Jaro

    Czy ci rosyjscy żołnierze mają na sobie multicam, czy jest to jakaś ich lokalna podróba, proszę o komentarz

  2. Jaro

    Czy ci rosyjscy żołnierze mają na sobie multicam,czy jest to jakaś ich lokalna podróba, proszę o komentarz

Reklama