Reklama

Służby Specjalne

Zmiany w przepisach ułatwią służbom ochronę VIP-ów poza granicami kraju

Fot. SOP
Fot. SOP

Ochrona najważniejszych osób w państwie podczas wizyt zagranicznych jest na dobrym poziomie - ocenił przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel. Możliwych jest kilka zmian w przepisach, by ułatwić służbom pracę - zaznaczył.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych we wtorek - jak zwykle podczas zamkniętego posiedzenia - wysłuchała informacji służb i resortów na temat zabezpieczenia pobytu VIP-ów poza granicami kraju.

Andzel powiedział, że posłowie zapoznali się i przyjęli informację o obowiązujących zasadach zabezpieczenia podróży zagranicznych najważniejszych osób w państwie. Przypomniał, że za podróże osób cywilnych odpowiada Służba Ochrony Państwa, a przy wyjazdach między innymi ministra obrony, szefa sztabu generalnego czy innych wysokich dowódców ta odpowiedzialność spoczywa na służbach wojskowych.

Zdaniem komisji obecne przepisy zabezpieczają bezpieczeństwo tych osób, jednak instytucje wskazywały kilka możliwych zmian, by usprawnić tę ochronę.

Ogólnie nie ma uwag do zabezpieczenia, ale kilka spraw wymagałoby jeszcze w przyszłości zmian w przepisach. Kilka rzeczy wymaga pewnego doprecyzowania, mimo, że obecnie zabezpieczenie przy wyjazdach wygląda dobrze.

Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych

Jak dodał, informacja na ten temat nie wynikała z uwag, czy bieżących zagrożeń, tylko zaplanowana została już wcześniej w porządku obrad komisji. Zaznaczył, że sprawa propozycji zmian będzie wymagała jeszcze dodatkowych dyskusji i spotkań.

Komisja miała we wtorek dwa posiedzenia - kolejne poświęcono zabezpieczeniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i wynikającym z niego wyzwaniom dla bezpieczeństwa narodowego. W sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego komisja spotkała się z przedstawicielami wszystkich służb, resortu obrony, prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ministra koordynatora służb specjalnych oraz pełnomocnikiem rządu ds. CPK i prezesem spółki CPK.

Omawialiśmy pod różnym względem projekt CPK - przede wszystkim, jako zadanie ważne z punktu widzenia strategicznych interesów państwa. Z informacji wynika, że wszystko idzie bardzo dobrze. Przede wszystkim trzeba wskazać, że to bardzo potrzebna inwestycja, która da impuls do dalszego rozwoju kraju.

Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych

Szef komisji zapewnił, że wszystkie sprawy związane z CPK są planowo wykonywane i koordynowane, a służby zabezpieczają tę inwestycję w każdym zakresie.

Na piątek zaplanowano podpisanie umowy z doradcą strategicznym dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - Portem Lotniczym Incheon obok Seulu. Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej. Zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata. Trzyletnia umowa opiewa na 3,5 mln euro. Incheon zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o jego budowie zapadła po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W 2019 roku Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze