Reklama

Służby Specjalne

Litewskie służby zatrzymały prawdopodobnych rosyjskich agentów

Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Trzech obywateli Litwy zostało zatrzymanych pod zarzutem szpiegowania na rzecz Rosji. Od 2012 r. litewskie sądy skazały za szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi pięć osób.

W  sprawach zatrzymanych osób toczą się dwa odrębne śledztwa, które zostały zainicjowane przez siły specjalne armii - poinformował w czwartek szef litewskiej policji kryminalnej Rolandas Kiszkis. Zatrzymani "działali, za wynagrodzeniem, na rzecz służb wywiadowczych Federacji Rosyjskiej" - powiedział dziennikarzom Kiszkis. 

Jeden z podejrzanych pracował, jako cywil, dla litewskich sił powietrznych. Druga osoba miała zezwolenie na pobyt stały w Rosji. Trzeci zatrzymany jest oskarżony o dostarczanie Rosjanom informacji na temat marynarki wojennej. Według szefa wywiadu wojskowego Remigijusa Baltrenasa żaden z podejrzanych nie miał dostępu do informacji tajnych.

W lipcu litewski sąd skazał za szpiegostwo na 10 lat więzienia Rosjanina, który był oskarżony o próbę zainstalowania na potrzeby rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) podsłuchów u prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

     PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama