Reklama

Służby Specjalne

Dwa miesiące aresztu dla szefa ukraińskiego biura rosyjskiej agencji RIA-Nowosti

Fot. SBU
Fot. SBU

Szef ukraińskiego biura rosyjskiej agencji prasowej RIA-Nowosti zatrzymany przez SBU został aresztowany na dwa miesiące, miał on podejmować działania noszące znamiona zdrady stanu. Tamtejszy kontrwywiad dokonał również przeszukań w siedzibie RIA-Nowosti w Kijowie oraz w mieszkaniach pracowników agencji.

Sąd w Chersoniu na Ukrainie aresztował w czwartek na dwa miesiące podejrzewanego o zdradę stanu szefa ukraińskiego biura rosyjskiej agencji prasowej RIA-Nowosti Kiriła Wyszynskiego - informuje Interfax-Ukraina.

Wyszynski został zatrzymany we wtorek. Wtedy także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła rewizje w siedzibie RIA-Nowosti w Kijowie oraz mieszkaniach jej współpracowników.

Tego samego dnia SBU poinformowała, że Wyszynski przygotowywał materiały usprawiedliwiające rosyjską aneksję Krymu i działania separatystów w Donbasie. Według SBU Wyszynski, obywatel Ukrainy, przy którym podczas rewizji znaleziono także rosyjski paszport, pracował na zlecenie Rosjan, otrzymując za to od nich pieniądze. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko ocenił, że jego działalność nosi znamiona zdrady stanu.

Wyszynski uważa, że padł ofiarą prowokacji. W środę Wyszynski został przewieziony z Kijowa do Chersonia, gdzie mieści się prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu, prowadząca jego sprawę.

RIA Nowosti jest częścią państwowego koncernu medialnego Rossija Siegodnia. Należy do niego m.in. stacja telewizyjna RT (dawniej Russia Today) oraz nadająca m.in. w języku polskim stacja radiowa Sputnik. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze