Reklama

Służby Specjalne

Deportowano obywatela Libanu podejrzewanego o terroryzm

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

16 października 2020 r. na podstawie decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, deportowano do kraju pochodzenia 61-letniego obywatela Libanu. Mężczyzna podejrzewany jest o wspieranie Państwa Islamskiego. 

Straż Graniczna zatrzymała Libańczyka 16 kwietnia 2020 r. w związku z decyzją szefa MSWiA, wydaną na wniosek Szefa ABW, o zobowiązaniu do powrotu do kraju pochodzenia oraz ustanowieniu pięcioletniego zakazu wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen.

Jak informowano jeszcze w kwietniu br., zgodnie z decyzją sądu Libańczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku. Od tamtego czasu czekał na deportacje z Polski.

Na podstawie materiałów zgromadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustalono, że mężczyzna planował zorganizowanie, na terenie RP i innych krajów UE, siatki mającej zorganizować i przeprowadzić zamachy terrorystyczne w państwach Europy Zachodniej.

Libańczyk przez cały okres pobytu w Polsce był w stałym kontakcie ze strukturami Państwa Islamskiego wykorzystując internetowe środki łączności. Komunikował się z osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Wspierał też finansowo członków Państwa Islamskiego pozostających w Syrii. Ustalono, że mężczyzna posiada związki rodzinne z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy zginęli w trakcie walk z siłami koalicji na terenie Syrii i Iraku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze