Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zamierzali wyłudzić 150 mln złotych. CBA i CBŚP uderzają w mafię VAT-owską

Fot. CBA
Fot. CBA

CBA i CBŚP zatrzymały kolejne cztery osoby z grupy, która wyłudziła lub usiłowała wyłudzić ponad 150 mln zł VAT. Grupa miała działać w Polsce, Niemczech i Estonii, a w śledztwie zatrzymano wcześniej i postawiono zarzuty 18 osobom.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Olsztyna zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa wyłudziła lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa nienależne zwroty z podatku VAT idące w setki milionów złotych. Akcja miała charakter ogólnopolski – funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego. 

Agenci CBA oraz funkcjonariusze CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych zabezpieczając nośniki danych i dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności.

Jak informuje Temistokles Brodowski z CBA, zatrzymani zostaną przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą prokuratorskie zarzuty.

Akcja służb ma związek z prowadzonym postępowaniem, które dotyczy działającej od stycznia 2015r. do grudnia 2016r. na terenie Polski, Niemiec i Estonii, zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw w tym przestępstw skarbowych związanych z narażeniem na uszczuplenie i wyłudzeniem podatku VAT. 

Dotychczas zarzuty przedstawiono już 18 osobom. Dotyczyły one wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 milionów złotych, zaś wartość stwierdzonych fikcyjnych faktur to ponad 750 milionów złotych. Jak podkreślają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

PAP/DM

Komentarze

    Najnowsze