Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Fikcyjne faktury na ponad 750 mln złotych. CBA rozbiło grupę przestępczą wyłudzającą VAT

fot. CBA
fot. CBA

Jak poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, agenci CBA razem z funkcjonariuszami CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur, wyłudzaniem VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Przestępcy działali od stycznia 2015 roku do grudnia 2016 roku na terenie Polski, Niemiec i Estonii.

Agenci CBA z Białegostoku i funkcjonariusze CBŚP na terenie Warszawy i podwarszawskich miejscowości zatrzymali cztery osoby - członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła, lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa, nienależne zwroty w podatku VAT idące w wiele dziesiątek milionów złotych.

Jak podkreśla Piotr Kaczorek z CBA, już w maju 2017 roku, w ramach tego śledztwa, funkcjonariusze Biura udaremnili próbę wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT na podstawie fałszywych faktur na pół miliarda zł za 300 tys. telefonów komórkowych. Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali wtedy trzy osoby.

Wśród zatrzymanych teraz przez CBA i CBŚP jest podwarszawski biznesmen z branży recyklingu i księgowa. Dwie kolejne osoby to przedsiębiorcy - zostali zatrzymani w związku z wyłudzeniem VAT na obrocie granulatem srebra, platynową blachą i platyną.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, a także inne lokalizacje związane z przedmiotem śledztwa, zabezpieczając nośniki danych i dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności.

W tym śledztwie zarzuty postawiono już 13 osobom. Dotyczą one głównie wyłudzeń lub też próby wyłudzenia ponad 150 milionów złotych. Śledczy ujawnili fikcyjne faktury na ponad 750 milionów złotych.

CBA/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze