Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA: zarobili 13 mln zł na przepłaconych dostawach elektroniki do sytemu „Śnieżnik”

fot. Defence24.pl
fot. Defence24.pl

Agenci CBA zatrzymali dziś w Szczecinie  podpułkownika, a w Warszawie i okolicach trzy inne osoby uwikłane w proceder działania na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w Zielonce. Chodzi o dostawy elementów niezbędnych do produkcji oraz serwisowania systemu szkolenia strzeleckiego „Śnieżnik”. Zdaniem śledczych w latach  2010-2018 wojskowy instytut mógł stracić nawet 13 mln zł.

Jak poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, warszawska Delegatura Biura prowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w Zielonce. Z ustalenia śledczych wynika, że grupa osób, miała doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. W skład grupy, wchodzić miał podpułkownik – kierownik jednego z zakładów instytutu.

Zatrzymani to ppłk Sławomir S. zajmujący stanowisko kierownika jednego z zakładów WITU, jego żona Izabela C.-S., prowadząca działalność gospodarczą i uczestnicząca w tym procederze oraz Robert K. i Oksana R. osoby również działające w tej grupie - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej. Ppłk Sławomir S. w WITU odpowiadał m.in. za zamówienia publiczne związane z zakupem elementów (podzespołów) do systemu „Śnieżnik”.

Z informacji jakie przekazała Prokuratura Krajowa, proceder polegał na nabywaniu części elektronicznych, a następnie przy wykorzystaniu stworzonego łańcucha firm (w tym, co najmniej dwóch utworzonych wyłącznie w tym celu), które były kolejnymi nabywcami podzespołów i tym samym, w sposób sztuczny zawyżali jego wartość. Ostatnia z firm uczestnicząca w łańcuchu, stawała do przetargu organizowanego przez WITU i przetarg ten, jako jedyny oferent wygrywała". "Zamiast ok. 300 zł za dostępny na wolnym rynku element radiowy Instytut płacił ok. 4000 zł" - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Śledczy szacują wstępnie, że w wyniku ujawnionego procederu w latach  2010-2018 wojskowy instytut mógł stracić 13 mln zł. 

Funkcjonariusze CBA przeszukali dziś mieszkania zatrzymanych  i miejsca pracy oficera w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia. 

„Śnieżnik” to system służący do szkolenia żołnierzy na stanowiskach ogniowych,  do oceny celowania z broni strzeleckiej  - do prowadzenia treningów na strzelnicach, na polu walki lub w pomieszczeniach. Jest stosowany także do szkolenia strzelców śmigłowców, strzelców wyborowych czy obsługi moździerzy.

CBA/PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze