CBA walczy z "wirusem" nadużyć. Dyrektor wojskowego instytutu zatrzymany

13 października 2020, 09:09
cba
Fot. CBA
InfoSecurity24
InfoSecurity24

CBA zatrzymało we wtorek Dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie w związku z przywłaszczeniem sprzętu ochronnego. W Prokuraturze Okręgowej dyrektor usłyszy zarzuty nadużyć w związku z epidemią koronawirusa.

Czynności podjęte przez funkcjonariuszy lubelskiej delegatury CBA doprowadziły do zatrzymania Dyrektora WIHE i są efektem śledztwa prowadzonego wspólnie z Wydziałem do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Dzisiaj na polecenie prokuratora Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie" – przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Adam Z. najprawdopodobniej jeszcze we wtorek usłyszy zarzuty. Na przesłuchanie do prokuratury wojskowej zostanie doprowadzony po zakończeniu przeszukań jego miejsca zamieszkania i miejsca pracy, które rozpoczęły się we wtorek rano. Po przesłuchaniu Adama Z. prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.

Jak ustalono, w okresie od marca do czerwca 2020 r. Dyrektor przekroczył uprawnienia przywłaszczając mienie należące do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w postaci sprzętu ochronnego, płynów dezynfekujących oraz testów na COVID-19. 

"Wszystko wskazuje na to, że przedmioty te przekazał następnie osobom nieuprawnionym, działając tym samym na szkodę interesu publicznego. Mężczyzna w prokuraturze usłyszy zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści" - przekazało we wtorek CBA. Funkcjonariusze przeszukali między innymi miejsce zamieszkania i pracy zatrzymanego.

Prokuratura i CBA informują, że sprawa ma charakter rozwojowy i "nie można wykluczyć, iż w wyniku dalszych czynności śledczych wartość przywłaszczonego mienia ulegnie zmianie". Dyrektorowi WIHE grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. Generała Karola Kaczkowskiego w Warszawie (WIHE) jest najważniejszą wojskową placówką w Polsce powołaną do przeciwdziałania zagrożeniom biologicznym, chemicznym, radiologicznym i nuklearnym.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Obywatel
wtorek, 13 października 2020, 22:14

Zarzuty wyglądają jednak dość niepoważnie.

Niuniu
wtorek, 13 października 2020, 19:18

A tak na poważnie. Dwa dni temu Zatrzymany Dyrektor jeszcze jako Dyrektor podał w wywiadzie radiowym, że liczba zarażonych na virusa podawana w publicznych komunikatach jest znacznie niedoszacowana. Prawdopodobnie chorych jest kilkakrotnie więcej. No i mamy bezpośredni rezultat tej nieprzemyślanej wypowiedzi.

środa, 14 października 2020, 03:26

Wirusa, jeśli już...

plw
środa, 14 października 2020, 17:25

Ew. chorych na covid

Tweets InfoSecurity24