Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA udaremniło wyłudzenie 187 mln złotych

Fot. CBA
Fot. CBA

CBA w Białymstoku zatrzymało 3 osoby związane z międzynarodową grupą przestępczą wyłudzającą VAT. Funkcjonariusze udaremnili wyłudzenie co najmniej 187 milionów zł ze Skarbu Państwa.

Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, śledztwo dotyczące zorganizowanej, międzynarodowej, grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Czech i Niemiec. Grupa działała w okresie od września 2015 roku do maja 2016 roku.  Poprzez szereg powiązanych ze sobą podmiotów i tzw. karuzelę podatkową  usiłowała wyłudzić co najmniej 187 milionów zł podatku VAT. Funkcjonariusze CBA w Białymstoku zatrzymali  w Częstochowie i na Śląsku trzy osoby stanowiące trzon tej międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Zdaniem CBA,  spółki poprzez szereg fikcyjnych międzynarodowych transakcji udokumentowanych fakturami uwiarygodniały obrót towarem: bateriami, kawą, słodyczami, czy innymi artykułami spożywczymi. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegały likwidacji. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” miały w ten sposób podstawę do wystąpienia o zwrot podatku VAT z tytułu dokonywania (fikcyjnych) wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. 

Śledczy analizują zebrany materiał dowodowy, zatem CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań. 

CBA/DM 

Reklama

Komentarze

    Reklama