Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA kontroluje modernizację wojskowych ciężarówek

Star 266. Fot. st. kpr. Mateusz Pataj/1bdm
Star 266. Fot. st. kpr. Mateusz Pataj/1bdm

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę ws. podejmowania przez 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu decyzji o modernizacji ciężarówek Star 226 i jej realizacji. 

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował, że CBA od 10 czerwca sprawdza zamówienia na modernizację wojskowych ciężarówek.

Sprawdzający 12 WOG w Toruniu funkcjonariusze wydziału postępowań kontrolnych lubelskiej delegatury CBA mają trzy miesiące na zakończenie kontroli. Planowany termin przypada więc na 10 września 2021 r. W szczególnie uzasadnionych przypadkach szef CBA ma prawo do jej przedłużenia o kolejne sześć miesięcy.

Z komunikatu nie wynika, o jakie prace chodzi, ale 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy zawierał w przeszłości umowy m.in. na modernizację pojazdów Star 266 do różnych odmian wersji Star 266M2. Przykładowo, do starachowickiej spółki Autobox Innovations spore zlecenie trafiło w 2019 roku. Kontrakt opiewał na przeprowadzenie modernizacji na 351 egzemplarzach (z prawem opcji na 88 kolejnych), rozłożonej na lata 2019-2023.

Siły zbrojne podpisały w ostatnich latach sporo umów na modernizację pokaźnej "floty" tych nie najmłodszych już wojskowych samochodów ciężarowych, które od wielu lat stanowiły - i nadal stanowią - podstawowy środek ciężarowego transportu kołowego w SZ RP. Polska armia regularnie kupuje kolejne partie nowych wojskowych samochodów ciężarowych średniej ładowności i wysokiej mobilności Jelcz 442.32 Bartek, których liczba przekroczyła już 1200 egzemplarzy. Ciężarówki te nie zastąpią w najbliższej perspektywie czasowej obecnie nadal używanych na masową skalę Starów 266. Z tego powodu nadal regularnie podpisywane są kolejne umowy na modernizacje tych ostatnich w celu podniesienia ich efektywności i zdolności na kolejne lata.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze