Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA dokupuje pistolety

Fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne ruszyło z przetargiem na dostawy pistoletów w ramach dwóch zadań. Broń posłuży funkcjonariuszom m.in. do treningu.

Służba zainteresowana jest pozyskaniem 38 pistoletów o kalibrze 9x19 mm - w ramach pierwszego zadania, oraz 26 pistoletów o kalibrze 9 mm pozbawionych cech bojowych - w ramach drugiego zadania. W przypadku obu części, CBA zainteresowana jest pistoletami, które bez magazynka ważą max. 670 g; długość w obrysie ma wynosić od 170 do 190 mm, wysokość wraz z magazynkiem - od 115 do 130 mm, a szerokość - od 25 do 35 mm. Broń ma posiadać mechanizm spustowy z samonapinaniem (DAO). Biuro informuje również, że nie chce w pistoletach zewnętrznych manipulatorów, w postaci: dźwigni zwalniania kurka lub iglicy (decocker), bezpiecznika zewnętrznego skrzydełkowego oraz bezpiecznika w chwycie broni. Ma być ona więc bezkurkowa. Parametry techniczne i wymiary wskazują, że poszukiwana jest broń o charakterystyce zbliżonej do pistoletów Glock.

Broń z drugiego zadania będzie wykorzystywana do treningów bezstrzałowych. Mechanizm spustowy oraz zamka mają pracować jak w wersji bojowej. Pistolet ma mieć również możliwość przeładowania oraz podpięcia i wypięcia magazynka w taki sam sposób, jak w wersji bojowej broni.

W obu przypadkach o punktacji decydować będą: wymagania techniczne (waga: 40), cena (waga: 40), termin naprawy (waga: 10) oraz gwarancja (waga: 10, min. 24 miesiące). Zamówienie realizowane jest zgodnie z zasadami procedury otwartej, a potencjalni dostawcy czas na składanie propozycji mają do 4 października br. Tego samego dnia dojdzie oczywiście do otwarcia ofert i poznamy m.in. kwotę, jaką CBA chce maksymalnie przeznaczyć na realizację postępowania.

Dostawy zrealizowane mają zostać do 16 grudnia br. CBA nie przewiduje realizacji opcji. 

Chorwacki wybór

Na początku czerwca Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło inny przetarg na pistolety kalibru 9 mm. Chodziło o 100 sztuk pistoletów, o których możliwość dostawy walczyły cztery firmy. Biuro nie zdecydowało się wtedy na zakup pistoletów Glock, CZ czy Beretta, a wybrało chorwacką konstrukcję marki HS Produkt, a dokładnie model XDM-9, typ: 3,8 Compact za blisko 230 tys. złotych.

XDM to samopowtarzalny pistolet bezkurkowy chorwackiej firmy HS PRODUKT. W USA szerzej znany jest pod nazwą Springfield XD.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze