Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

41 mln złotych za pozorną sprzedaż. Trzy osoby zatrzymane przez CBA

Fot. CBA
Fot. CBA

”Agenci CBA zatrzymali trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT” - informuje Biuro. Wstępne ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł dokumentując pozorną sprzedaż.

Jak podaje CBA, funkcjonariusze poznańskiej delegatury zatrzymali trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym osobę odpowiedzialną za zorganizowanie i kierowanie grupą a także dwóch "słupów" wystawiających fikcyjne faktury VAT.

Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy tworząc pozory legalnej działalności, fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi. Wstępne ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł dokumentując pozorną sprzedaż. Następnie występowali o zwrot naliczonego VAT, "czym wyrządzili szkodę w mieniu Skarbu Państwa na co najmniej 9,5 mln złotych". Grupa działała na ternie Polski i Czech od 2014 do 2017 roku.

Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty. W styczniu br. CBA zatrzymało już do tej sprawy dwie osoby. Lista podejrzanych i zatrzymanych przez CBA może się jednak wydłużyć, gdyż śledczy nadal pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze