Reklama

Służby Specjalne

Białoruski szpieg organizował kanał przerzutu broni z Rosji?

Fot. Facebook/Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Fot. Facebook/Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu białoruskiego szpiega, który według niej zbierał informacje na temat ukraińskiej granicy państwowej i miał przygotować kanał przerzutu broni.

Według informacji przekazanych przez SBU działalność agenta wykryto i zablokowano w obwodzie wołyńskim przy granicy z Białorusią. Jak poinformowano, obywatel Białorusi był zwerbowany przez białoruskie KGB i przybył na Ukrainę w celach wywiadowczych i zorganizowania "innej nielegalnej działalności". Agent miał zbierać informacje na temat ukraińskiej granicy państwowej, w tym m.in. jej ochrony, wyposażenia technicznego i personelu państwowej straży granicznej.

SBU przekazało, że mężczyźnie zlecono też zorganizowanie kanałów przerzutu broni i towarów podwójnego zastosowania przez granicę. "Otrzymane przez SBU dane świadczą o tym, że ta działalność między innymi miała na celu zorganizowanie prowokacji i stworzenie informacyjnych pretekstów do tego, by oskarżać Ukrainę o rzekome dostarczanie broni w celu destabilizowania wewnętrznej sytuacji na Białorusi" - dodano.

Z kolei ukraińska straż graniczna, która również uczestniczyła w operacji wykrycia agenta, poinformowała, że jego głównym zadaniem było stworzenie kanału dostaw broni i towarów przeznaczenia wojskowego z Rosji na Ukrainę. Broń miała trafiać na Ukrainę tranzytem przez Białoruś. Agent chciał w tym celu - według ukraińskich służb - zwerbować pracownika ukraińskiej straży granicznej.

Reklama
ReklamaŹródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze