Reklama

Służby Specjalne

Apelacja Polaka odrzucona. Spędzi 14 lat w kolonii karnej za szpiegostwo?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rosyjski Sąd Najwyższy odrzucił apelację obywatela Polski, który miał, zdaniem Rosjan, prowadzić działania szpiegowskie na terytorium Rosji. Według FSB, skazany przez moskiewski sąd na 14 lat w kolonii karnej, próbował zorganizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300.

Sąd Najwyższy Rosji miał ostatecznie oddalić apelację wniesioną przez obrońców Mariana Radzajewskiego. Moskiewski Sąd Miejski skazał Polaka na 14 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wszystko w związku z zarzutami odnoszącymi się do art. 276 tamtejszego kodeksu karnego (szpiegostwo). Taką informacje podały na swojej stronie internetowej służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, czyli FSB.

Przypomnijmy, że wspomniany Sąd Miejski w Moskwie skazał obywatela Polski w czerwcu tego roku. Radzajewski został aresztowany 20 kwietnia 2018 r., a według rosyjskiego kontrwywiadu, zatrzymanie miało nastąpić w związku z próbą zakupu części systemu rakiet ziemia-powietrze S-300. Radzajewski, zdaniem FSB, chciał przetransportować części sytemu do Polski. Proces Polaka odbywał się za zamkniętymi drzwiami.

Według rosyjskiego śledztwa Radzajewski miał próbować zorganizować handel poufnymi informacjami, dotyczącymi rosyjskiej technologii wojskowej, starając się przemycić je z Rosji do Polski. Rosjanie twierdzili, że w toku śledztwa ustalono, iż zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze