Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Zastępca szefa ABW rezygnuje ze stanowiska

Fot. ABW
Fot. ABW

To koniec kariery pułkownika Norberta Loby jako zastępcy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - dowiedział się InfoSecurity24.pl. Pozytywnie wniosek o jego odwołanie zaopiniować miała już Sejmowa Komisja do Spraw Służb Specjalnych.

Reklama

Posłowie wchodzący w skład sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych spotkali się dzisiaj na zamkniętym posiedzeniu, by zaopiniować wniosek Prezesa Rady Ministrów w sprawie odwołania ze stanowiska zastępcy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także powołania na stanowiska zastępców Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rezygnację ze stanowiska - które objął jeszcze w 2015 roku - złożyć miał już około rok temu, pułkownik Norbert Loba.

Reklama

Liczba mnoga w drugiej części tematu spotkania komisji wskazywała na to, że do pomocy szef ABW (czyli od lutego 2020 roku pułkownik Krzysztof Wacławek) będzie miał co najmniej dwie nowe osoby. Dołączą one do pułkownika Bernarda Bogusławskiego (na stanowisku od jesieni 2017 roku) oraz pułkownika Bartosza Jarmuszkiewicza (na stanowisku od maja 2020 roku) - dwóch pozostałych zastępców szefa tej służby specjalnej. Wiadomo już, że nowymi wiceszefami ABW mają być Lech Wojciechowski i Krzysztof Zieliński, komisja również pozytywnie zaopiniowała wnioski o ich powołanie. Obaj kandydaci na wiceszefów Agencji, to pułkownicy, którzy do tej pory pracowali w ABW.

Zgodnie z ustawowymi wymogami, szefów służb specjalnych powołuje premier po zaopiniowaniu ich przez: prezydenta, rządowe kolegium ds. służb specjalnych i sejmową komisję ds. służb specjalnych. Dla powołania lub odwołania zastępców szefów, na wniosek szefa danej służby, wystarczy opinia sejmowej komisji. Opinie nie są jednak dla premiera wiążące.

Reklama

MR/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze