Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wyłudzili ponad 153 mln złotych. ABW uderza w mafię paliwową

fot. ABW
fot. ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej m.in. oszustw podatkowych związanych z obrotem paliwami. Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 153 mln zł - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Grupa sprowadzała olej napędowy i benzynę od dostawców z Unii Europejskiej z pominięciem płatności należnych podatków. Następnie wprowadzała paliwa do obrotu za pośrednictwem szeregu fikcyjnych firm.

Mężczyzna, zatrzymany przez ABW 18 czerwca 2020 r. w Warszawie, był jednym z organizatorów przestępczego procederu. Sprawował merytoryczny nadzór nad osobami, które figurowały jako "słupy" w fikcyjnych podmiotach. Firmy w procederze pełniły rolę znikających podatników. Podmioty te - jak informuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych - nabywały paliwa, a następnie pozorowały dalszą ich sprzedaż. Firmy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej. Unikały płacenia podatku należnego z faktur wystawianych na rzecz dalszych kontrahentów, wystawiając jedynie faktury VAT i wprowadzając je do obrotu. Składały też nierzetelne deklaracje podatku od towarów i usług bądź uchylały się od ich składania. Łańcuch transakcji obejmował również szereg podmiotów, których zadaniem było skomplikowanie obiegu pieniędzy pochodzących z wyłudzenia VAT.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania "brudnych" pieniędzy, przestępstw karno-skarbowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Wobec zatrzymanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Reklama

Komentarze

    Reklama