Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Skarb Państwa stracił 176 mln złotych. ABW zatrzymała oszustów

fot. ABW
fot. ABW

Jak informuje Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Krakowie sześć osób podejrzanych o oszustwa podatkowe w obrocie paliwami. Z informacji jakie przekazał Stanisław Żaryn, straty Skarbu Państwa mogły wynieć nawet 176 mln zł.

Jak wyglądał proceder? Podejrzani prowadzili firmy, które sprowadzały paliwa ciekłe z zagranicy. Następnie sprzedawano je w kraju, ale nie ujawniano tych transakcji w deklaracjach podatkowych. W konsekwencji doszło do uszczuplenia podatku VAT. Przestępcy wykorzystywali mechanizm tzw. słupów oraz znikających podatników, a część spółek pełniła rolę „buforów”. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT.

Jak powiedział Stanisław Żaryn, grupa przestępcza swoje działania prowadziła w okresie od kwietnia 2014 roku do grudnia 2014 roku, a wartość importowanego przez grupę paliwa opiewa na ponad 760 mln zł. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku VAT wynoszą ok. 176 mln zł.

Wobec dwóch podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy. Trzy osoby zostały objęte policyjnym dozorem i mają zakaz opuszczania kraju.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy Delegatury ABW w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Jak informuje Żaryn, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Reklama

Komentarze

    Reklama