Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Rosyjski kulturysta "niepożądany w Polsce". ABW podejmuje działania

Fot. ABW
Fot. ABW

Jeszcze przed obchodami Święta Niepodległości 11 listopada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpiła o wpisanie Rosjanina Konstantina B. na listę osób niepożądanych w Polsce - przekazał w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

ABW oceniła, że zawodowy rosyjski kulturysta Konstantin B. "Truvor" jest neonazistą. Z jej materiałów wynika, że kulturysta - mistrz Rosji, mistrz Europy Wschodniej 2008, brązowy medalistą turnieju Mister Universe 2008 i wicemistrz świata juniorów w 2009 jest liderem organizacji neonazistów i ekstremistów "Grupy Dziadka Mroza".

Z ustaleń ABW wynika, że grupa działa w sposób typowy dla zorganizowanych grup przestępczych, a swoją postawę i silne powiązania z ruchem neonazistowskim B. podkreśla tatuażami m.in. ze swastyką.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział w środę, że według ABW Rosjanin utrzymuje kontakty m.in. z ruchami neonazistowskimi w Polsce i stara się promować ruch neonazistowski na terenie Unii Europejskiej.

Według ustaleń ABW planował także wykorzystanie środowisk neonazistowskich w Polsce na rzecz niezgodnych z prawem działań, które miały być realizowane w naszym kraju.

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

Żaryn podał, że te wszystkie informacje były podstawą dla szefa ABW do wystąpienia do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z wnioskiem o umieszczenie B. w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. "W ocenie Agencji, nieskrępowana obecność Rosjanina na terytorium RP niesie ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także godzi w interes RP, w tym międzynarodowy wizerunek państwa" - zaznaczył Żaryn.

Informację o tym, że Rosjanin trafił na listę osób niepożądanych na terytorium RP jako pierwsze podało w środę radio RMF FM.

Przypomnijmy, że 31 października 2019 r. minister spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek szefa ABW, podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T. Członek, uznawanej za neonazistowską, organizacji „Nordycki Ruch Oporu” miał przyjechać do Polski na szkolenie paramilitarne. "Szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy ABW co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego" - informuje Stanislaw Żaryn. Mężczyzna ma być członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu, który stawia sobie za cel stworzenie, w drodze rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego. Nordycki Ruch Oporu, powstały w 1997 r., dziś posiada swoje oddziały w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. Należy też zauważyć, że wpływy Ruchu były odnotowywane również w Islandii.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze