Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Prezes z Poznania zatrzymany przez ABW

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa, Twitter
Fot. Krajowa Administracja Skarbowa, Twitter

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała prezesa firmy handlującej elektroniką, który miał oszukiwać na VAT. Uszczuplenia Skarbu Państwa miały wynosić prawie 40 mln zł. Sąd aresztował zatrzymanego mężczyznę.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział we wtorek, że zatrzymanie jest efektem współpracy poznańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Krajową Administracją Skarbową i doszło do niego 21 kwietnia.

Zatrzymany 21 kwietnia 2020 roku w Poznaniu to prezes firmy, która sprowadzała z zagranicy telefony komórkowe i inny sprzęt elektroniczny. W Polsce towar był fikcyjnie wynajmowany użytkownikom, którzy w rzeczywistości go kupowali. Regulamin i warunki dla klientów były na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

Śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW we współpracy z Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ok. 3,8 mln zł.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama