Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Prali pieniądze z Rosji. Zatrzymano szefa grupy

Zdjęcie poglądowe fot. ABW.gov.pl
Autor. ABW

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę zatrzymano na Ukrainie Filipa Sz., poszukiwanego Międzynarodowym Listem Gończym i Czerwoną Notą Interpolu. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, którym kierował, zalegalizowano ponad 1 mld zł.

Jak informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, zatrzymany Filip Sz. od września 2018 r. ukrywał się początkowo w Niemczech, a następnie na terytorium Federacji Rosyjskiej. Został zatrzymany przez Ukraińską Straż Graniczną na lotnisku w Kijowie podczas próby przedostania się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Filip Sz. jest podejrzany o  kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na "słupy". Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo. Wyłącznym celem tych podmiotów było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz prania pieniędzy. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Od kwietnia 2019 r. w tej sprawie zatrzymano 23 osoby, a 32 przedstawiono zarzuty. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Reklama

Komentarze

    Reklama