Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Nielegalni handlarze bronią w rękach ABW

Fot. ABW
Fot. ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się międzynarodowym, nielegalnym handlem bronią palną – poinformował w środę Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę, że ABW przejęła m.in.: karabiny maszynowe, pistolety, rewolwery oraz kilka tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru. "Na ich posiadanie wymagane jest zezwolenie" - przypomniał rzecznik.

"Zatrzymań dokonano w woj. świętokrzyskim 13 i 14 czerwca w ramach wspólnych działań Agencji, Straży Granicznej oraz policji" - powiedział Żaryn. Dodał, że przeszukano posesję jednego z nich i znaleziono znaczne ilości nielegalnie posiadanej broni palnej, amunicji oraz części broni. W sumie zatrzymano 12 osób i zabezpieczono ponad 60 egzemplarzy broni palnej różnego rodzaju, kalibru oraz przeznaczenia.

image
Fot. ABW

Rozbita grupa przestępcza działała w okresie od grudnia 2016  r. do czerwca 2021 r. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy wielokrotnie nabywali broń palną od podmiotów działających na terytorium Słowacji, ale wbrew przepisom ustawy o broni i amunicji nie dopełnili obowiązku jej rejestracji. Nie posiadali również wymaganej zgody przewozowej na transport broni ze Słowacji do Polski. Zakupiona broń była przerabiania, pozbawiana cech identyfikacyjnych, a następnie sprzedawana osobom nieposiadającym uprawnień do dysponowania bronią.

image
Fot. Świętokrzyska Policja

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handlu bronią. Na wniosek prokuratora sąd aresztował obu mężczyzn. Śledztwo - jak poinformował Żaryn -  prowadzą Delegatura ABW w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie i Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

PAP/DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze