Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Dawid Ł. w rękach ABW. Planował zamach w Polsce

Fot. ABW
Fot. ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o planowanie zamachu terrorystycznego. Zatrzymany w Radomiu Dawid Ł. miał gromadzić informacje oraz pozyskiwać fundusze, by przeprowadzić w Polsce zamach.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że zatrzymania dokonali agenci z łódzkiego wydziału zamiejscowego ABW w połowie lutego. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Podczas przeszukań miejsc, w których przebywał zatrzymany ujawniono szereg dowodów, które wskazują, że Ł. gromadził informacje oraz pozyskiwał fundusze, które zamierzał przeznaczyć na działania przestępcze o charakterze terrorystycznym.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi nadzoruje prowadzone przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach śledztwo przeciwko Dawidowi Ł., podejrzanemu o planowanie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. 

Dawid Ł. został zatrzymany 12 lutego 2019 roku przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Bezpośrednio po zatrzymaniu przeprowadzono czynności przeszukania, w toku których "zabezpieczono obszerny materiał dowodowy". Analiza zabezpieczonych dowodów wskazuje, że Dawid Ł. zbierał informacje, a także gromadził środki finansowe, które miały być przeznaczone na sfinansowanie zaplanowanych przez niego działań przestępczych o charakterze terrorystycznym.

"Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzut przygotowania do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym kwalifikowany z art. 126c par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 118 par. 1 k.k. w zw. z art. 65 par. 1 k.k. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu" - informuje ABW. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. "Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy" - podkreśla służba. Czyn zarzucony podejrzanemu zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 15 lat.

IS24/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze