Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Akcja ABW ze skarbówką w tle

Fot. ABW
Fot. ABW

”Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa śląskiego 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT” - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Jak podkreślił, straty Skarbu Państwa wynoszą ponad 26 mln zł.

Jak informuje Żaryn, troje z zatrzymanych to osoby spokrewnione, które organizowały i zajmowały się fikcyjnym transportem towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Na podstawie wytworzonej przez zatrzymanych fikcyjnej dokumentacji transportowej dokonywane były nienależne zwroty podatku VAT na rzecz firm objętych śledztwem. Kolejna z osób biorących udział w przestępstwie zajmowała się pozyskiwaniem ludzi, na które zakładane były firmy tzw. słupy.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udzielenia pomocy w oszustwie o wartości ponad 3,5 miliona złotych oraz przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Wobec jednej z zatrzymanych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Wobec pozostałych prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Katowicach o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. 

Żaryn podkreśla, że są to kolejne zatrzymania dokonane na podstawie materiałów wyodrębnionych ze śledztwa przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Całość sprawy prowadzi katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Jak dodaje, aktualnie w śledztwie jest 38 podejrzanych, ale z uwagi na rozwojowy charakter sprawy niewykluczone są kolejne zatrzymania.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze