Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

ABW zatrzymała mężczyznę, który miał "inicjować działalność szpiegowską na rzecz Rosji"

Fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała polskiego obywatela, podejrzewanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji oraz o działanie na szkodę polskich interesów – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. 66-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzutów.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Radosława S., który usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Zatrzymanie to ma związek z aresztowanym w maju 2021 roku Marcinem K. podejrzanym o prowadzenie działalność na rzecz obcego wywiadu - przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że sprawa jest rozwojowa, a znaczna część materiałów tego śledztwa ma niejawny charakter.

Materiał dowodowy i czynności procesowe wykonane w śledztwie wskazują, że zatrzymany 66-letni obywatel Polski jest podejrzany o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Zatrzymany 66-latek wspierał działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu FSB i działał na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych 

Jak wynika z przekazanych informacji, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w niedzielę 21 listopada. Żaryn podał, że w trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego "zabezpieczono rzeczy i dokumenty, które uzupełniają obszerny materiał dowodowy". "Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów" - dodał.

"Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił Radosławowi S. zarzut ułatwienia prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowany z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że podejrzany pomagał Marcinowi K., któremu w maju 2021 roku prokurator przedstawił zarzut działania na rzecz obcego wywiadu" - podał dział prasowy PK. Radosławowi S. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 

Jak zaznaczył w komunikacie dział prasowy PK, "z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa jak również grożącą mu wysoką karę prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania". Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez departament postępowań karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK. Sprawa dotyczy przestępstw szpiegostwa - brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej - w maju ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa 43-letniego Polaka, który miał współpracować ze służbami specjalnymi Rosji i przyznał się do winy. Miał on realizować zadania zlecone przez Rosjan, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o polskich podmiotach i obywatelach. Dane te - w ocenie ABW – miały istotne znaczenie dla działań rosyjskich na terenie Polski i na szkodę naszego kraju.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (9)

 1. Brampton

  Nie zapieniaj się Waniusza. Takie teksty jak Twój to stara śpiewka znana od dziesięcioleci. " To nic, ze u nas są łagry i gułag ale w Ameryce biją murzynów". Wiem wiem, dzisiaj poprawnie byłoby napisać Afroamerykanów ale byłoby to niezgodne z historyczną wersją tego znanego powiedzenia i żałośnie fałszywe. Dzisiaj dokładnie taki sam schemat tylko w wersji pseudo-historycznej zafałszowanej analizy jest powielany w setkach komentarzy zamieszczanych w różnych portalach. Cel jest zawsze taki sam - relatywizacja agresywnej polityki Rosji na tle równie wątpliwych działań USA. Otóż szanowny panie zło wyrządzane przez innych nigdy nie usprawiedliwia zła wyrządzanego przez nas.

 2. Jozef

  Wielu poslow i celebrytow wyraza antypolskie poglady, obraza WP, itp. co moze rowniez byc finansowane przez FSB. ABW powinna sie sie tym poslom i celebrytom bardzo dobrze przyjrzec w celu zlikwidowania V kolumny w Polsce. Pozdrawiam.

  1. Herr Wolf

   Którzy to posłowie???

  2. Brampton

   Co to znaczy "antypolskie" ? Czy np. krytyka ministra, lub polityków jest antypolska czy przeciwnie patriotyczna i propolska. Kto to ocenia i według jakich kryteriów? Czy gdy PIS krytykował rządy PO to było antypolskie czy patriotyczne? Czy gdy PO krytykuje teraz PIS to jest antypolskie czy patriotyczne? Czy krytyka wielomiliardowych inwestycji o wątpliwej opłacalności i dyskusyjnej sensowności jest patriotyczna czy antypolska. Mozna takie pytania mnożyć i to wcale nie jest rozmydlanie problemu tylko podstawowa kwestia praw obywatelskich. Demokracja musi akceptować prawo do krytyki. Tylko rządy totalitarne utożsamiają krytykę władzy z działalnością antypaństwową Tak było w PRLu tak jest w Rosji Putina, w Chinach czy w Korei Północnej.

 3. Krzys

  Jak uczy historia szpiega nakłaniano do współpracy na rzecz służby która dokonała przejęcia. W tym przypadku tak się nie stało bo nie byłoby komunikatu. Komunikat jest, jest więc wniosek: odmowa współpracy (ratując tyłek powinien się zgodzić) lub jest to propagandowa zagrywka. Wogóle poważne służby zwykle milczą. A tu co, potrzeba "sukcesu" (w cudzysłowie bo nie doszło do przewerbowania)?

  1. Fanklub Daviena i GB

   Albo chodzi o szantaż. Specłużby w Polin działają jak mafia: nakładają haracze lub przejmują biznesy polskich przedsiębiorców (lub same kręcą wałki vide Amber Gold, afera z respiratorami, afera paliwowa) i może jakiś przedsiębiorca nie chciał przyjąć "oferty nie do odrzucenia", więc aresztowano znajomego tego przedsiębiorcy, oskarżono o szpiegostwo i straszy się przedsiębiorcę, że jak oferty nie do odrzucenia nie przyjmie, to się tak przyciśnie oskarżonego, że podpisze wszystkie zeznania przeciw przedsiębiorcy w zamian za uwolnienie?... Aresztowanie asystenta posła Gruszki nie było wymierzone w tego asystenta (on był ofiarą i narzędziem), tylko w posła Gruszkę... :D

 4. Fanklub Daviena i GB

  Będzie z tego taki sam skandal i kompromitacja polskich specłużb jak po bezprawnym aresztowaniu i oskarżeniu asystenta posła Gruszki... :D

 5. Naiwny

  Jozef - ma Pan rację. Ale nie tylko celebryci i posłowie. Wystarczy poczytać wpisy na tym forum - działający na szkodę przy najświętrzej RP to co najmniej co drugi forumowicz. Jak się dobrze zastanowić to Ja też. Wszystkich Nas do kicia a najlepiej od razu rozstrzelać.

 6. formularz-Z3

  Abwera to się powinna poprzyglądać dziwnym ruskim spółkom z o.o., które pęcznieją w KRS`ie. Z tego to by mieli zatrzymań na kolejne 5 lat pracy. Robią sobie 2 os. sp. z o.o. i w świetle prawa latają operacyjne fundusze FSB poza wszelką kontrolą.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Po IIWŚ okazało się, że szef Abwehry zdradzał III Rzeszę i cały czas pracował dla Aliantów... :D

 7. Strzelec

  Zdradka aresztowali?:P

  1. Fanklub Daviena i GB

   Zdradek jest najlepiej zarabiającym europarlamentarzystą z dochodów "pozaparlamentarnych", w ubiegłym roku zarobił 11 mln euro wg swojego oświadczenia majątkowego dla PE, co wzbudziło zaniepokojenie mediów w Zachodniej Europie. Z tajemniczych powodów jakoś milczą na ten temat i reżimowe media PiS i "niezależne" jak TVN czy Gazeta Wyborcza media i choć pod publikę przed kamerami PiS, PO, lewica, Konfederacja opluwają się i wyzywają od najgorszych, jakoś nikt nie podejmuje wątków zarobków Zdradka i nie interesuje się na czym się tak dorobił... :D

 8. Loll

  No jeśli na rzecz wywiadu FR to raczej był kontaktem SWR lub GRU. FSB to służba wewnętrzna... dziecinada przedszkolaków PL.

 9. grzesiek

  Kaczyński ma rację mówiąc o tym że w Polsce jak bardzo silna i wpływowa grupa ludzi mająca za nic interesy Polski. Wystarczy spojrzeć na działania niektorych polityków totalnej opozycji albo włączyć tvn.

Reklama