Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

ABW vs mafia VAT-owska. Przestępcy wyłudzili 60 mln złotych

Fot. ABW
Fot. ABW

„22 października br. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach zatrzymali prezesa zarządu firmy podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem nienależnych zwrotów podatku VAT” – poinformował Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. W wyniku działania grupy ze Skarbu Państwa miało zostać wyłudzone ok. 60 mln zł.

Zatrzymany przez ABW mężczyzna usłyszał m.in. zarzuty wyłudzeń podatku VAT, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Sąd Rejonowy w Katowicach zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Podejrzanemu grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności. Jak informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 36 osobom. 

Jak informuje Żaryn, proceder zakładał kupno i dostawy metali kolorowych (np. cynku i aluminium) przez polskie spółki w ramach kontraktów z podmiotami z zagranicy. Towary opuszczały granice kraju i dostarczane były do zagranicznych firm zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji. Następnie trafiały one do polskich firm „słupów” które markowały kupno towarów, dając wrażenie prawnego zakupu, a następnie znikały z rynku nie odprowadzając podatku VAT. Towar trafiał ponownie do Polski, a proceder rozpoczynał się na nowo, pozwalając uzyskać nienależne zwroty podatku VAT. W wyniku działania grupy, w ciągu zaledwie 2,5 roku od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r., ze Skarbu Państwa miało zostać wyłudzone ok. 60 mln zł. 

Śledztwo prowadzi katowicka Delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze