ABW likwiduje infrastrukturę wykorzystywaną przez obce służby specjalne

14 maja 2021, 09:46
karty SIM
Fot. Pixabay

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej. Dzięki działaniom Agencji udało się zlikwidować infrastrukturę wykorzystywaną m.in. przez obce służby specjalne – przekazał w piątek Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Na polecenie PK zatrzymano dwie osoby, które miały zakłócać pracę systemów teleinformatycznych operatorów sieci komórkowych GSM, dopuszczając się tym samym przestępstwa wymierzonego w cyberbezpieczeństwo kraju.

"Zatrzymane osoby zorganizowały infrastrukturę teleinformatyczną, która składała się z modemów i urządzeń współpracujących z hurtową ilością kart SIM, zapewniającą anonimizację połączeń telefonicznych oraz działań wykonywanych w sieci Internet i ukrycie danych korzystających z niej osób. Infrastruktura ta była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski. Zatrzymani zarządzali systemem oraz nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie" – wyjaśnił Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych.

Podejrzani współpracowali z wieloma osobami, także ze świata przestępczego i działających w tzw. szarej strefie. Mieli zapewnione wsparcie w zakresie technicznym oraz logistycznym, w tym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane.

Podczas zatrzymania podejrzanych dokonano także przeszukać ponad 20 lokalizacji na terenie całego kraju. Były to m.in. miejsca zamieszkania mężczyzn oraz siedziby podmiotów, z którymi współpracowali. "Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. urządzeń typu simbox, kart SIM, nośników danych, w tym komputerów, telefonów, pamięci przenośnych, dysków twardych" - podał Żaryn.

Zatrzymani są pierwszymi podejrzanymi w tym śledztwie. Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości po 20 tys. zł, policyjny dozór oraz zakaz kontaktowania się z osobami, których dotyczy postępowanie. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
ABC
piątek, 14 maja 2021, 13:01

Brawo !

Autor komentarza
piątek, 14 maja 2021, 17:36

Noo ABW zatrzymuje likwiduje obcą siatkę szpiegowską a "Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości po 20 tys. zł, policyjny dozór oraz zakaz kontaktowania się z osobami, których dotyczy postępowanie." Noo naprawdę brawo. brawo. brawo...

Zyga
sobota, 15 maja 2021, 01:19

Widać po tym jaki to balon nadmuchany jest ;))

szczecin
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 05:00

I to ostrooo

jacek
piątek, 14 maja 2021, 19:26

Bo w Polsce przez obecny kształt Kodeksu karnego bardzo trudno skazać za inne formy aktywności wywiadowczej niż klasyczne szpiegostwo. Dlatego dla ABW ważniejszym wyzwaniem jest w obecnej sytuacji przewerbowywanie, czy neutralizowanie obcych wywiadów innymi środkami niż zatrzymania i kary.

Kiks
piątek, 14 maja 2021, 22:13

Dopisz jeszcze, że to wina PO, choć PiS od długich lat rządzi, a prawo jakie było, takie jest. Ale lepiej utyskiwać na złych Niemców.

Tweets InfoSecurity24