Przepisy emerytalne w mundurówce zmienione - ustawa opublikowana

1 września 2019, 07:32
policja, straż pożarna, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Zmiany w mundurowych emeryturach stały się faktem. Ustawa, która dłużą chwilę czekała na podpis prezydenta, 28 sierpnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że zapisy w niej zawarte stały się obowiązującym prawem. Nowe zasady emerytalne dla funkcjonariuszy służb mundurowych, zakładające m.in. możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 25 lat bez konieczności "dosłużenia" do 55 roku życia, obowiązują od 1 lipca 2019 roku. 

Zgodnie z nowymi zasadami, mundurowi otrzymali prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia, a także 100-procentową rekompensatę za nadgodziny. Obie zmiany obowiązują od 1 lipca 2019 roku. Ustawa, opublikowana w Dzienniku Ustaw 28 sierpnia, jest skutkiem porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku między ówczesnym szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Dokument kończył ubiegłoroczny protest służb mundurowych.

Nowelizacja przewiduje, że prawo do 100-procentowo płatnych nadgodzin otrzymają wszyscy funkcjonariusze służb. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe. W zamian za nadpracowane godziny funkcjonariusze mogą otrzymać czas wolny od służby. Jeśli tak się nie stanie, zostanie im wypłacona rekompensata pieniężna. Wniosek o skorzystanie z czasu wolnego za przepracowane nadgodziny będą mogli złożyć w ciągu 10 dni.

W oczekiwaniu na jeden podpis

Choć wydawało się, że konsensus wokół zmian emerytalnych został osiągnięty, mundurowi na prezydencki podpis pod ustawą musieli poczekać nieco dłużej niż oczekiwano. Nie wiadomo wprawdzie z czego wynikała prezydencka zwłoka, jednak powodów takiego działania można było upatrywać w senackiej opinii do ustawy, w której sugerowano, że jej zapisy mogą się okazać niekonstytucyjne. 

Bez niespodzianek przebiegło natomiast procedowanie innej ustawy dotyczącej funkcjonowania służb mundurowych. Ustawa o pluralizmie związkowym w służbach mundurowych, powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, ekspresowo przeszła sejmową i senacką ścieżkę legislacyjną, by finalnie znalazł się pod nią prezydencki podpis. Nowelizację ustawy w Dzienniku Ustaw opublikowano 26 sierpnia.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Glina emeryt
wtorek, 3 września 2019, 15:20

No to jest właśnie dzisiejszą Policja czyli fikcja i karykatura tego co kiedyś jeszcze jakoś funkcjonowało ale teraz już nie bardzo... Ludzi brak... Wstyd, żeby Policja nie miała pieniędzy na zaległy urlop... Radiowozow brak... Papieru sprzętu podstawowego ksero etc.. U mnie w KPP jedna ryza na cały wydział na dzień hehe... To są realia...

Legislator
wtorek, 3 września 2019, 00:08

Znowu wojna Polsko-polska? Rodacy, więcej wzajemnego szacunku. Nigdy nie wiadomo kiedy będzie trzeba walczyć ramię w ramię. Jednoczmy się a nie dzielmy.

xyz
poniedziałek, 2 września 2019, 22:37

Ciekawe kiedy zaczną wypłacać emerytom ekwiwalent za niewykorzystane urlopy

emeryt
poniedziałek, 2 września 2019, 22:34

Mam pytanie, chodzi o sprawę, która bulwersuje policjantów, którzy odeszli w tym roku na emerytury, co z ekwiwalentem za nie wykorzystany urlop? czy rząd nie ma na to pieniędzy? ta sprawa to ewidentne łamanie praw pracowniczych i przeciąganie sprawy ze strony rządzących, ktoś wie co będzie się z tym działo?

Maniek
wtorek, 3 września 2019, 20:31

A skąd mają tyle urlopu Ci policjanci emeryci.

sierżant
środa, 4 września 2019, 21:00

W wielu jednostkach nie ma kiedy iść na urlop bo nie ma kim robić. Od trzech lat udaje mi się iść na urlop jedynie na 10-15 dni rocznie. Do tego czasem w jednym tygodniu nazbiera się 4-6 dni nadgodzin - jak? Sobota, niedziela, pozostałe 5 dni po 10-16 godzin i robi się nawis. Częściowo uda się te dni „odebrać” jako wolne ale po takim jednym „zwariowanym” tygodniu następny musiałbym mieć wolny a na to mi nikt nie wyrazi zgody. A takich tygodni w roku jest czasem kilka czasem kilkanaście. Płatne nadgodziny powinny zlikwidować zator ale jak będzie zobaczymy

probond
poniedziałek, 2 września 2019, 18:39

W Policji wypalają ludzi zawodowo, zostają tylko Ci którzy mają ciepła posadkę. Reszta woli odejść bo dinozaury zajmują stanowiska i spokojnie pracować bez stresu i odpowiedzialności jaka spada na funkcjonariusza publicznego. Pozdro dla mundurowych

Tweets InfoSecurity24