Reklama

Służby Mundurowe

Szef MSWiA zapewnia: styczniowa podwyżka będzie wypłacona zgodnie z porozumieniem

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Mariusz Kamiński podczas spotkania z Przewodniczącym Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapewnił, że zaplanowana na styczeń podwyżka zostanie wypłacona zgodnie z zapisami zawartymi w podpisanym porozumieniu. Podczas spotkania rozmawiano też m.in. o przyspieszeniu prac dotyczących art. 15a. O spotkaniu poinformował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. 

„Podczas trwającego ponad godzinę spotkania omówiono ważne dla funkcjonariuszy służb kwestie związane z realizacja porozumienia z dnia 8 listopada 2018′. Między innymi sprawą przyspieszenia prac nad art. 15a czy opracowaniem wytycznych do sposobu realizacji płatnych nadgodzin, ale też dalszych podwyżek uposażeń funkcjonariuszy” – czytamy w komunikacie wydanym przez NSZZ Policjantów.

Minister Kamiński poinformował, że podwyżka, która na konta mundurowych powinna trafić od stycznia 2020 roku, wypłacona zostanie „zgodnie z porozumieniem”.

Przypomnijmy, że projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, zakłada odmrożenie, nie zwiększanej od 10 lat, kwoty bazowej. Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, jej podniesienie wpłynie na wzrost mundurowych uposażeń o ok. 340 złotych. Ustawa budżetowa jest wprawdzie dopiero w fazie konsultacji i nie wiadomo czy w ostatecznie uchwalonych dokumencie także znajdzie się zapis o podniesieniu kwoty bazowej do poziomu 1614,69 złotych, jednak nawet jeśli się tak stanie, mogą być potrzebne dodatkowe rozwiązania legislacyjne by rząd mógł wywiązać się ze złożonych obietnic. Jednym z nich jest zwiększenie mnożników kwoty bazowej dla każdej z formacji.

Nadal dość niejasna pozostaje też kwestia dotycząca art. 15a, której rozwiązanie, zgodnie z porozumieniem powinno nastąpić do końca tego roku. Jak informowało pod koniec sierpnia InfoSecurity24.pl, wprawdzie MSWiA nie przedstawiło jeszcze projektu zmian w przepisach, jednak ramowe propozycje, które z entuzjazmem przyjęte zostały przez mundurowe środowisko, pojawiły się już w 2016 roku, a ich autorem było właśnie MSWiA.

„W ocenie przewodniczącego Rafała Jankowskiego było to pierwsze od kilku miesięcy spotkanie zapowiadające powrót do efektywnej i merytorycznej współpracy MSWiA ze związkami zawodowymi służb mundurowych” – czytamy komunikacie NSZZP. To spora zmiana w relacjach na linii MSWiA – mundurowi związkowcy, bowiem podczas niedawnej rozmowy z InfoSecuriy24.pl Rafał Jankowski przekonywał, że „z chwilą odejścia Joachima Brudzińskiego i jego ekipy z MSWiA, ten dialog stał się trudniejszy”.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze