Reklama

Służby Mundurowe

Szczepienia dla mundurowych "obowiązkowe, a nie przymusowe". Co to oznacza?

Fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe, a nie przymusowe. Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz był pytany w środę w Polsat News o to, czy będzie to obowiązek, czy przymus i skąd wziął się termin 1 marca. "Zacznijmy od terminu – obowiązek jest terminem ściśle prawnym i nie ma w naszej formule szczepień przymusowego szczepienia. Są szczepienia obowiązkowe. Przymus polegałby na tym, że chodzilibyśmy – mówiąc kolokwialnie – od domu do domu i przymuszali ludzi do szczepień. Nie, jest obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami" – podkreślił. 

"Pamiętajmy, że nawet te kraje, które wprowadzają już dzisiaj obowiązkowe szczepienia, na dziś komunikują o tym, że te szczepienia będą obowiązkowe. Musimy dać z wyprzedzeniem czas osobom, które będą objęte obowiązkowością szczepień (...), żeby 1 marca weszły do podmiotów medycznych, do wszelkiego rodzaju służb już jako osoby zaszczepione" – dodał Andrusiewicz. 

Dopytywany czy 1 marca to termin ostateczny obowiązkowych szczepień, odpowiedział, że mówimy raczej o 1 marca jako terminie ostatecznym dla służb medycznych. "W przypadku służb mundurowych i nauczycieli ten termin ostateczny, który powinien jednak oscylować w okolicach 1 marca, jest obecnie ustalany na szczeblu ministerialnym z pozostałymi resortami odpowiedzialnymi za każdą z tych służb czy też za grono nauczycielskie" – powiedział rzecznik MZ.

Zapewnił, że wszystkie kwestie związane z obowiązkowością szczepienia będą podane w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek, że od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. "Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych" – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadając z kolei we wtorek na pytania dotyczące szczegółów nowych rozwiązań powiedział, że wskazane trzy grupy zawodowe już powinny się przygotowywać, że kiedy nowe przepisy wejdą w życie, trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze (20)

 1. Buenos Aires

  Jak to dobrze, że w styczniu mogę iść na emeryturę. Pozdrawiam Pana genialnego ministra i tych naiwnych co wierzą w związki zawodowe (szczególnie SG)

  1. FireMan

   U nas PSP podobna sytuacja, czas się żegnać że mundurem :(

  2. szeregowy

   U mnie zaszczepionych jest około 75% zmiany. Więc nie wszędzie będą rzucać kwitami moi drodzy.

 2. mmm

  A co jeśli ma ktoś przeciwwskazania do szczepienia, czy taka osoba też będzie traktowana jako niespełniająca warunków pracy i nie będzie dopuszczona do pracy?

  1. .

   Zdanie komendanta jest ważniejsze od lekarza.

  2. Maćko

   Każdy ma swoje zdanie podobnie jak dziurę w d... nosie. Najpierw niech wrócą do badań okresowych których nie prowadzą od kilku lat. Ciekawe jak go nie dopuszczą bez okresowych???

 3. TT

  Najpierw wyszczepić 100% posłów

 4. Vendetta

  Nikt mnie nie zmusi do udzialu w eksperymencie medycznym

  1. Ach

   Zawsze możesz rowy kopać:)

  2. Xyeeb

   Sam możesz kopać

 5. D

  Policjantem się bywa

  1. JJ

   Hah, dokładnie to samo powtarzam w ostatnim czasie.

 6. Tomek

  A co na to nasze kochane związki ??

  1. ...

   Liczą dziadkowe

 7. Baczny Obserwator

  Czas na emeryturę. Już od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiałem ale AŃSTWO POLSKIE podjęło za mnie decyzję.

  1. Artur

   Mam tak samo

  2. X

   To idź

 8. Marek

  Słoweński Trybunał Konstytucyjny uznał obowiazek szczepień administracji publicznej za niezgodny z konstytucją. Czekamy na podobną decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

  1. Raczej się ni doczekamy

 9. 3 grupa lat 13

  Zaraz się wysypią antyszczepionkowe trolle. Wszyscy w robocie się zaszczepili, jedni z większym inni z mniejszym entuzjazmem ale nikt o zwoleniu z powodu szczepień nie gada bo szczerze mówiąc to ostatni z powodów do zwolnienia(Panie kierowniku, nie pozdrawiam)

  1. Pik

   Gdzie jest ten cudowny komisariat.

  2. To ty chyba za biurkiem robisz albo w sppp/opp tam zrobią wszystko co im karzą. Większość patrolowki jest noeszczepiona

  3. 3 grupa

   Wrocław. Nie wiem skąd się wzięło gadanie o eksperymencie medycznym. Wszystko można sprawdzić, a tej robocie to nie powinien być problem?

 10. myśl

  Policja bez płaskoziemców? Jestem na tak!

 11. andrej

  Oj zacznie się rzucanie kajdankami jak zagranicą wtedy będzie zderzenie światów tej grupy zawodowej lepiej się nie czepiać

 12. dobrowolny przymus

  jak w czasach słusznie minionych. Ale innego wyjścia raczej nie ma...

 13. Kirk

  Czyli za cztery miesiące blisko połowa mniej policjantów, ok. 40%mniej medyków i cholera wie ile nauczycieli. Brawo rządzący! Świetnie pracujecie na wynik wyborczy. Gratulujemy.

  1. Pik

   W SG najwięcej funkow odejdzie z podlaskiego i nadbuzanskiego. Obowiązek szczepień tylko zwiększy liczbę odejść. Rząd wprowadza same zachęty do odejścia. W styczniu podwyżka między 500 a 600 zł, w marcu rewaloryzacja minimum 6% (max 8),1 marca obowiązek szczepień. Dziękujemy

 14. Tak Jest

  Obowiązek pod groźbą kary grzywny, wyrzucenia z pracy itd. jest przymusem ekonomicznym. Nazwanie przymusu obowiązkiem nic tu nie zmienia.

  1. Pytam

   Ciekawe dlaczego tak bardzo boją się nazwania sprawy po imieniu przymusem, tylko kreują zastępczą nazwę w postaci obowiązku? Norymberga 2.0 wisi w powietrzu?

 15. Jp

  I czego tu nie rozumie Pan...?

 16. Marek

  Dlaczego chcą wprowadzić przymus szczepień aktem niższego rzędu czyli rozporządzeniem, zamiast wprowadzić ustawą. Wiedzą ze ptezydent Duda odrzuci ustawe. Naszczescie kazdy Sąd odrzuci przymus wprowadzony rozporządzeniem.

 17. Salsa

  Ciekawe kto będzie zabezpieczał protesty wynikłe z tych decyzji. Stop segregacji sanitarnej.

 18. Uzi

  W pierwszej kolejności niezaszczepieni parlamentarzyści powinni oddać mandat. Dopiero później obowiązek dla innych.

 19. Maćko

  Obowiązek jako określenie ściśle prawne? a to ciekawe Panie ministrze to dlaczego każdy kto ma się zaszczepić podpisuje glejt że szczepi się na własną odpowiedzialność z własnej woli a nie z obowiązku??? Naprawdę chcecie nieuki brnąć w określenia ściśle prawne? Obowiązek wynikający z czego? Szczepienia dotyczą szczepionek a nie preparatów! Można by tak obalać te fałszywe założenia w bełkotliwej wymowie ministrów ale szkoda czasu bo zakładam że i tak żaden z nich by tego nie ogarnął...

 20. Policjant

  Niech on sobie mózg zaszczepi to może zmądrzeje Państwo Polskie robi się totalitarne

Reklama

Najnowsze