Reklama

Straż Pożarna

Wymiana ubrań ochronnych PSP rozpoczęta - dwa nowe rozporządzenia MSWiA

fot. J. Raubo
fot. J. Raubo

Opublikowane zostały dwa rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odnoszące się do zmian w zakresie ubrań ochronnych w Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Wraz z następującą modernizacją służb podlegających MSWiA strażacy będą nosili ubrania w kolorze żółtym, czarnym lub ciemnogranatowym.

W środę 23 maja opublikowane zostały dwa rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odnoszące się do codziennej pracy strażaków. Chodzi rozporządzenia z dnia 18 maja 2018 r., pierwsze zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej,  a drugie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania. Rozporządzenia wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia czyli 23 maja. Należy zaznaczyć, że po wejściu zmian ubrania specjalne, według wzoru określonego w rozporządzeniu, mają być kupowane ze środków z „Programu modernizacji”.

Przypomnijmy,  że zgodnie z obecnym rozporządzeniem ministra SWiA ubranie specjalne strażaków z Państwowej Straży Pożarnej będzie się składało z kurtki, spodni i kurtki letniej, zaś tkanina zewnętrzna ubrania ma być w kolorze żółtym, czarnym lub ciemnogranatowym. Doprecyzowuje się również, że kurtka o konstrukcji wielowarstwowej oraz kurtka lekka o konstrukcji jednowarstwowej powinny zachodzić na spodnie. Kołnierze tych kurtek mają mieć formę stójki, zaś rękawy mają być szerokie. W górnej części kurtek mają znajdować się dwie kieszenie, a w dolnej części – dwie kieszenie wpuszczane, kryte patkami. Kurtki będą oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

W przypadku spodni długich mówimy o konstrukcji wielowarstwowej z szelkami, z szerokimi nogawkami, a w dolnej części nogawek spodnie będą oznaczone układem taśm ostrzegawczych. Co ważne, Dopuszczone zostało noszenie przez strażaków przedmiotów ubrania specjalnego według dotychczasowego wzoru, zakupionych lub wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, do wyczerpania zapasów magazynowych lub ich zużycia. Jednakże nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2027 r. Zakłada się, że ubrania specjalne składające się z kurtki i spodni będą spełniały wymagania normy PN-EN 469, a w przypadku kurtki lekkiej normy PN-EN 15614.

Kurtki o jaskrawych barwach stosowane przez strażaków w wielu krajach na całym świecie m.in. w USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze