Reklama

Straż Pożarna

Szef strażaków z drugą generalską gwiazdką i 7 oficerów z nominacją na stopień nadbrygadiera

awanse generalskie psp prezydent Andrzej Duda
Autor. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda awansował siedmiu oficerów Państwowej Straży Pożarnej na stopień nadbrygadiera. Drugą generalską gwiazdkę otrzyma też szef formacji, nadbrygadier Andrzej Bartkowiak.

Reklama

Nominacje generalskie otrzymać ma aż siedmiu komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej. Powody do zadowolenia mają szefowie garnizonów: świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Drugą generalską gwiazdkę z okazji strażackiego święta dostać ma też szef PSP, nadbrygadier Andrzej Bartkowiak. Tym samym będzie on szóstym w historii PSP oficerem awansowanym do najwyższego stopnia przewidzianego dla strażaków - generała brygadiera.

Reklama
Reklama

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wręczenie nominacji przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się 6 maja 2022 r. w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Siedem komend

Starszy brygadier Krzysztof Ciosek służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1991 r. jako kadet Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Następnie służbę pełnił w jednostkach w Jędrzejowie i Włoszczowie. Jest absolwentem Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego (kierunek pedagogika), podyplomowych studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od lipca 2019 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach.

Starszy brygadier Piotr Filipek służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1994 r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Następnie służbę pełnił w Chrzanowie, Oświęcimiu i Krakowie. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od czerwca 2020 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie.

Starszy brygadier Grzegorz Janowski służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1996 r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Następnie służbę pełnił w Łodzi. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi oraz studiów podyplomowych na Politechnice Łódzkiej. Od kwietnia 2020 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi.

Starszy brygadier Jacek Kaczmarek służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1995 r. jako stażysta w Komendzie Rejonowej PSP w Inowrocławiu, gdzie zajmował kolejne wyższe stanowiska. Następnie pełnił służbę w Toruniu. Jest absolwentem Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku, podyplomowych studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Od marca 2020 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu.

Starszy brygadier Marek Kamiński służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1989 r. jako słuchacz-podchorąży Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Następnie służbę pełnił w Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie i Wrocławiu. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Od marca 2020 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Starszy brygadier Piotr Socha służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1989 r. jako kadet Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Następnie służbę pełnił w Kartuzach, Gdyni i Gdańsku. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu i wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Od marca 2020 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku.

Starszy brygadier Jarosław Tomczyk służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1995 r. jako stażysta w Komendzie Rejonowej PSP w Szczecinie, gdzie zajmował kolejne wyższe stanowiska. Pełnił służbę w Szczecinie, Łobzie i Stargardzie. Jest absolwentem Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Szczecińskiej Wyższej Szkoły "Collegium Balticum". Od kwietnia 2020 r. pełni funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie.

Tegoroczne nominacje generalskie w PSP sprawią, że zdecydowana większość etatów w formacji, na których funkcjonariusze PSP mogą awansować do stopnia nadbrygadiera, będzie "obsadzona" oficerami właśnie w tym stopniu. W myśl obowiązujących przepisów nadbrygadierami w PSP mogą być komendanci wojewódzcy, zastępcy komendanta głównego oraz rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Komendant główny PSP, jako jedyny w służbie, może zostać awansowany do stopnia generała brygadiera.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej, stopień nadbrygadiera (oraz generała brygadiera) nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Komentarze

    Najnowsze