Strażacy zaczęli służbę w szpitalu na Stadionie Narodowym

30 października 2020, 11:09
stadion narodowy
Fot. Pixabay

25 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej zostało skierowanych do pracy w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, sześciu z nich będzie pełniło służbę w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy - poinformował st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy szefa PSP.

Jak podał st. kpt. Batorski, do pomocy w szpitalach tymczasowych zgłosiło się 300 strażaków-ratowników medycznych. Grupa 25 z nich ma na razie pełnić służbę w CSK MSWiA do 11 listopada. Ratownicy będą wykonywali swoje zadania w pełnym reżimie sanitarnym. Pozostałych 275 ratowników pozostaje w gotowości i w razie potrzeby zostaną skierowani do służby w szpitalach tymczasowych w całej Polsce - podał rzecznik. "Strażacy, którzy zaczęli służbę w CSK MSWiA to ratownicy medyczni i jeden pielęgniarz, który ma doświadczenie w pracy na oddziale intensywnej terapii" - powiedział st. kpt. Krzysztof Batorski.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak decyzję o skierowaniu strażaków-ratowników do pomocy w walce z koronawirusem Sars-Cov-2 przekazał komendantom wojewódzkim PSP 19 października br. Jak informowano wtedy, w pierwszej kolejności 50 strażaków z uprawnieniami w zakresie ratownictwa medycznego miało trafić do Warszawy, a kolejnych 50 strażaków-ratowników pozostać w rezerwie. 

Przeszkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy mają wszyscy strażacy PSP, natomiast dyplom ratownictwa medycznego ma 2,4 tys. spośród nich, z czego ośmiuset pracuje dodatkowo w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia. 

Państwowa Straż Pożarna od początku epidemii bierze udział w działaniach prowadzonych w związku z Covid-19. Strażacy-ratownicy byli m.in. kierowani do punktów granicznych, gdzie mierzyli temperaturę podróżnym. Obecnie tego typu zadania kontynuują na granicy zewnętrznej, gdzie pracują w 18 punktach granicznych.

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.

Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym sto łóżek OIOM-ych. "W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek" - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 15 tys. 444 osoby, u których potwierdzono zakażenie; 1254 są podłączone do respiratorów. W kraju jest 7667 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 523 respiratory. Na kwarantannie przebywa 496 tys. 213 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 49 tys. 503 osoby. Resort podał, że wyzdrowiało 134 tys. 724 osoby.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Wojciech
piątek, 30 października 2020, 23:45

Już w Chinach podczas zimowego ataku wirusa stwierdzono że respirator jest złym pomysłem. Podłączeni do respiratora umierają. Można by powiedzieć, ze respiratory zabijają. Wynika to ze zwłóknienia tkanki płuc. Respirator prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń i śmierci.

Davien
sobota, 31 października 2020, 01:02

Co ciekawe osoby palące papierosy w znacznej większości - tj. 92% przypadków - przechodzą COVID bezobjawowo, dla osób niepalących bezobjawowość to tylko 57% przypadków. Źródło: Coronavirus Disease 2019 and Smoking, Adam Edward Lang, PharmD; and Aleksandra Yakhkind, MD

Ratownik SOR
sobota, 31 października 2020, 00:57

To może być dla Ciebie szokujące,ale : 1) covid powoduje zwłóknienie dające niewydolność oddechową, którą naprawia się respiratorem, o ile to możliwe; 2) Jak wynika z RKZ człowiek oddycha bo się dusi; 3) wal kwit na DNR i nie dostaniesz respiratora. Proste.

Wojciech
piątek, 30 października 2020, 23:41

Gotowy do odbioru szpital południowy stoi pusty. Zamiast uruchomić szpital robi się szopkę ze szpitalem polowym na stadionie. Ale szpital na stadionie jest nośny politycznie i propagandowo a zwykły szpital gdzieś na Ursynowie to żadna sensacja.

Urzędnik
niedziela, 1 listopada 2020, 21:09

Informacja łatwa do sprawdzenia- ratusz zablokował wykorzystanie tego szpitala, zasłaniając się brakiem pozwoleń i spełniania norm bezpieczeństwa . Także każdy gra do swojej bramki ;)

zygmunt
środa, 4 listopada 2020, 15:22

Skoro prawo wymaga aby wszystkie te formalności były spełnione to chyba dziwić nikogo nie powinno, że obiektów, które ich nie spełniają nie dopuszcza się do użytkowania. Czasu na zmianę prawa było aż nadto ale wykorzystano go do walki o stołki i plucie na przeciwników.

Tweets InfoSecurity24