Reklama

Straż Pożarna

Strażacy zaczęli służbę w szpitalu na Stadionie Narodowym

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

25 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej zostało skierowanych do pracy w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, sześciu z nich będzie pełniło służbę w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy - poinformował st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy szefa PSP.

Jak podał st. kpt. Batorski, do pomocy w szpitalach tymczasowych zgłosiło się 300 strażaków-ratowników medycznych. Grupa 25 z nich ma na razie pełnić służbę w CSK MSWiA do 11 listopada. Ratownicy będą wykonywali swoje zadania w pełnym reżimie sanitarnym. Pozostałych 275 ratowników pozostaje w gotowości i w razie potrzeby zostaną skierowani do służby w szpitalach tymczasowych w całej Polsce - podał rzecznik. "Strażacy, którzy zaczęli służbę w CSK MSWiA to ratownicy medyczni i jeden pielęgniarz, który ma doświadczenie w pracy na oddziale intensywnej terapii" - powiedział st. kpt. Krzysztof Batorski.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak decyzję o skierowaniu strażaków-ratowników do pomocy w walce z koronawirusem Sars-Cov-2 przekazał komendantom wojewódzkim PSP 19 października br. Jak informowano wtedy, w pierwszej kolejności 50 strażaków z uprawnieniami w zakresie ratownictwa medycznego miało trafić do Warszawy, a kolejnych 50 strażaków-ratowników pozostać w rezerwie. 

Przeszkolenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy mają wszyscy strażacy PSP, natomiast dyplom ratownictwa medycznego ma 2,4 tys. spośród nich, z czego ośmiuset pracuje dodatkowo w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia. 

Państwowa Straż Pożarna od początku epidemii bierze udział w działaniach prowadzonych w związku z Covid-19. Strażacy-ratownicy byli m.in. kierowani do punktów granicznych, gdzie mierzyli temperaturę podróżnym. Obecnie tego typu zadania kontynuują na granicy zewnętrznej, gdzie pracują w 18 punktach granicznych.

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W Warszawie oprócz szpitala na PGE Narodowym powstanie także placówka w hali EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny.

Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym sto łóżek OIOM-ych. "W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek" - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 15 tys. 444 osoby, u których potwierdzono zakażenie; 1254 są podłączone do respiratorów. W kraju jest 7667 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 523 respiratory. Na kwarantannie przebywa 496 tys. 213 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są 49 tys. 503 osoby. Resort podał, że wyzdrowiało 134 tys. 724 osoby.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze