Reklama

Straż Pożarna

Strażacy wesprą akcję szczepienia przeciw COVID-19

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna zapewnią mieszkańcom mniejszych miejscowości, którzy mają ograniczoną mobilność, dojazd do punktów szczepień - poinformował w piątek pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. Nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, zapewnił natomiast, że formacja jest gotowa, by w pierwszej kolejności zaszczepić wszystkich funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i ponad 200 tys. ochotników OSP. 

W związku z ogólnopolską akcją szczepień przeciw COVID-19 rząd podjął decyzję o wsparciu przez straż pożarną gmin. Strażacy będą pomagali dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Gminy będą wskazywały potrzeby i przekazywały je komendantom miejskim i powiatowym PSP. Państwowa Straż Pożarna określi potencjał zaangażowania sił i środków PSP i jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Działania związane z przewozem osób przez jednostki ochrony przeciwpożarowej będzie koordynowała Państwowa Straż Pożarna. Gminy będą wspierane finansowo przez rząd, a cała akcja będzie przebiegała z zachowaniem reżimu sanitarnego w uzgodnieniu z lokalnymi inspektorami sanitarnymi.

W związku z tą decyzją doszło do spotkania w siedzibie Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, w którym uczestniczyli Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP i dh. Waldemar Pawlak, prezes ZG ZOSP RP. Uczestnicy spotkania podpisali list intencyjny. "Dzisiaj spotykamy się, żeby podpisać list intencyjny, który jest deklaracją współpracy i włączenia się do Narodowego Programu Szczepień dwóch niezwykle istotnych podmiotów - Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej" - poinformował Dworczyk. 

Podpisujemy deklarację, dzięki której osoby, które mają ograniczoną mobilność, a mieszkają w mniejszych gminach, gminach wiejskich oraz wiejsko-miejskich, będą - dzięki strażakom ochotnikom oraz PSP - miały zagwarantowany dojazd do punktów szczepień.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Jak podkreślał, w Polsce są tysiące miejscowości, w których "nie można byłoby szeregu działań zrealizować", gdyby nie służba druhów. "Jednym z takich wyzwań jest właśnie dowóz do punktów szczepień osób, które mają ograniczoną mobilność" - podkreślił szef KPRM. 

"Wszystkich wzywam! Wszystkie ręce na pokład, musimy pomóc, tym wszystkim, którzy będą chcieli, a nie będą mogli dotrzeć do punktów szczepień i się zaszczepić" – powiedział nadbryg. Bartkowiak. Zapewnił, że strażacy żadnego obywatela nie zostawią bez wsparcia, bez opieki. "Będziemy wszelkimi środkami odnajdywać te osoby, które będą miały problemy" z dotarciem do punktu szczepień. Podkreślił również, że wszystkim ratownikom z Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczej zostanie zapewnione bezpieczeństwo, odpowiednie stroje. "Jesteśmy przygotowani do tego, aby w pierwszej kolejności zaszczepić wszystkich funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i ponad 200 tys. ochotników OSP" - oznajmił. 

Natomiast prezes ZG ZOSP RP podkreślił, że "szczepienia są dobrowolne i każdy będzie decydował samodzielnie o tym, czy z tego szczepienia skorzysta, ale najważniejsze jest, żeby ci, którzy spieszą z pomocą zagrożonym, mieli możliwość dostępu do szczepionki na tych pierwszych etapach, żeby mogli nabyć odporność i mogli bezpiecznie prowadzić działania ratownicze". 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Komentarze

    Najnowsze