Reklama

Straż Pożarna

Strażacy w nowym mundurach? Jest projekt rozporządzenia MSWiA

fot. Senior Airman Nichelle Griffiths - U.S. Air Force
fot. Senior Airman Nichelle Griffiths - U.S. Air Force

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje wprowadzić do Państwowej Straży Pożarnej nowy kolor mundurów specjalnych. Jaskrawo żółte kurtki mają zwiększyć widoczność strażaków podczas wykonywania działań. Projekt rozporządzenia w tej sprawie pojawił się na stronach resortu. 

Strażacy oprócz kurtek i spodni o konstrukcji wielowarstwowej otrzymać mają także lekką kurtkę o konstrukcji jednowarstwowej. Kurtki powinny posiadać kołnierze w formie stójki, szerokie rękawy, a w ich górnej części mają znajdować się dwie kieszenie. Dolna część okryć posiadać ma dwie kieszenie kryte patkami. Kurtki oznaczone będą także taśmami ostrzegawczymi. Po zmianach komplet ubrania specjalnego dla strażaków składać się będzie z trzech, a nie jak dotąd z dwóch elementów. 

Konieczność wprowadzenia lekkiej kurtki, resort tłumaczy możliwością uzyskania lepszej swobody ruchów w trakcie wykonywania czynności nie wymagających zapewnienia szczególnej ochrony.

Oprócz dotychczasowej kolorystyki ubrań specjalnych MSWiA chce wprowadzić kolor żółty, co zdaniem resortu podyktowane jest koniecznością zwiększenia widoczności. Kurtki o jaskrawych barwach stosowane przez strażaków w wielu krajach na całym świecie m.in. w USA.

Stopniowa wymiana mundurów ma potrwać do 2027 roku. Łączny koszt zakupu ponad 25 tys. sztuk umundurowania wynieść ma ok. 100 mln. złotych.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze