Reklama

Straż Pożarna

Strażacy w akcji [GALERIA]

Fot. kpt. Piotr Zwarycz, Zespół Prasowy KGPSP
Fot. kpt. Piotr Zwarycz, Zespół Prasowy KGPSP

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 stopni Celsjusza. Grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami wyruszyła do Grecji 7 sierpnia. Jej celem było wsparcie greckich służb. 

Strażacy planowali wrócić do kraju w poniedziałek 16 sierpnia. Jednak, w związku z tym, że sytuacja pod Atenami nadal jest trudna, Grecy poprosili Polaków, by jeszcze zostali w Grecji. Strażacy przemieścili się z wyspy Eubea, by rozpocząć działania gaśnicze na zachód od Aten w okolicach miasta Vilia Attica oraz Keratea, nieopodal lotniska na południowy wschód od Aten.

[GALERIA_2987]

Polska skierowała do Grecji dwa moduły GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) z Wrocławia i Poznania.

Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują one w miastach: Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin i Wrocław. Z sześciu modułów trzy są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania mogą wyruszyć na zagraniczną misję.

Każdy moduł jest samowystarczalny - poza typowym sprzętem gaśniczym używanym przy pożarach lasów, strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie.

IS24/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama