Reklama

Straż Pożarna

Samochody z "Bitwy o wozy" odebrane

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

”Strażacy ochotnicy z gmin, które zwyciężyły w obu turach <<Bitwy o wozy>>, odebrali pojazdy ratowniczo-gaśnicze” – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. To w sumie 65 samochodów o łącznej wartości 52 mln zł. 

"Obecna sytuacja pandemii pokazuje, jak istotne jest wspieranie służb ratowniczych. Dotrzymaliśmy obietnicy złożonej latem i efekt tego jest już rzeczywisty, to nowe pojazdy dla OSP, które posłużą do niesienia pomocy mieszkańcom tych konkretnych gmin" – powiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA bezpośrednio nadzorujący straż pożarną. Jak podkreślił, ogłoszona latem akcja profrekwencyjna związana z wyborami prezydenckimi spotkała się z bardzo licznym odzewem. "W lokalnych społecznościach wytworzyła się zdrowa rywalizacja, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa swojej gminy, a co za tym idzie także swoich bliskich. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a także tym, którzy byli zaangażowani w finalizację zakupu samochodów" – powiedział Wąsik. Jak dodał, zainteresowanie akcją pokazało, że warto będzie do niej wracać w przyszłości. 

Przypomnijmy, "Bitwa o wozy" to akcja profrekwencyjna zorganizowana przez MSWiA podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku. Jak tłumaczył resort spraw wewnętrznych i administracji, jej celem było zarówno zachęcenie lokalnych społeczności do uczestnictwa w życiu publicznym, jak i umożliwienie zdobycia wozu strażackiego gminom do 20 tys. mieszkańców, które zazwyczaj miały trudności w wygospodarowaniu środków na ich zakup. W I turze wyborów do zdobycia było 16 pojazdów (1 samochód na każde województwo), natomiast w II turze było to 49 pojazdów (1 samochód na każde z 49 byłych województw, według stanu granic województw, który obowiązywał 31 grudnia 1998 r.).

W pierwszej turze gminą w której odnotowano najwyższą frekwencję (86 proc.) był Rewal w województwie zachodniopomorskim. W drugiej turze  - z wynikiem 94 proc. - zwyciężyła gmina Klwów. Zgodnie z wytycznymi MSWiA o promesy w drugiej turze nie mogły się ubiegać jednostki, które otrzymały je w pierwszej edycji profrekwencyjnej akcji.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze