Reklama

Straż Pożarna

Strażacy dostaną drony. Dostawy już w grudniu

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Dowiedzieliśmy się kto ostatecznie dostarczy Państwowej Straży Pożarnej 26 nowych bezzałogowych statków powietrznych przeznaczonych do wykorzystywania w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych. Przetarg był podzielony na dwie części stąd też, 15 bezzałogowych platform latających wraz z głowicą optyczną będzie pochodziło od poznańskiej firmy aeroMind sp. z o.o., a 11 dronów wraz z całym zestawem głowic optycznych ma być nabyte od warszawskiej firmy Dilectro sp. z o.o.

Poznański aeroMind zaproponował realizację dostaw w ramach pierwszej części zamówienia za 290 278,77 zł brutto. Określił również, że jest w stanie zrealizować dostawy do 14 grudnia bieżącego roku i objąć sprzęt 24 miesięczną gwarancją. Drony w jego ofercie, w ramach kryterium ilości i rodzajów sensorów podlegających ocenie, posiadają 1 czujnik akustyczny z przodu przeznaczony do wykrywania przeszkód znajdujących się platformą.

Warszawski Dilectro, w drugiej części przetargu, zaproponował drony za 1 232 848,04 zł brutto. Bsp Dilectro ma dostarczyć PSP do 20 grudnia bieżącego roku. Okres gwarancji to w tym przypadku 36 miesięcy, a zaoferowane dsp mają mieć 3 sensory, tj. przód, góra i dół.

Straż Pożarna zamierzała pozyskać platformy latające przeznaczone do wykorzystania w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych wraz z oprzyrządowaniem, których zadaniem ma być uzupełnienie funkcjonalności wykorzystywanych obecnie samochodów dowodzenia i łączności. Chodzi przede wszystkim o możliwość bezprzewodowej transmisji bieżącego obrazu.

Czytaj też:  Strażackie drony coraz bliżej

Należy podkreślić, że rozstrzygnięty został również inny przetarg, odnoszący się do strażackich bsp, a dotyczący przeprowadzenia szkoleń. Firma FLY AWAY PLUS Cezary Dobrzyński z Białegostoku ma zająć się kompleksową organizacją i przeprowadzeniem szkoleń w zakresie obsługi i użycia bsp, które będą zakończone państwowym egzaminem. Po takim szkoleniu operatorzy mają możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO BVLOS 25 kg.

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze