Reklama

Straż Pożarna

Straż Pożarna podsumowała 2017 rok. Strażacy odnotowali prawie 520 tys. interwencji

fot. mswia.gov.pl
fot. mswia.gov.pl

Państwowa Straż Pożarna, to służba ciesząca się niezmiennie, od lat, najwyższym poziomem społecznego zaufania. Każdego dnia na służbie, gotowych do wyjazdu jest ponad 5 tys. strażaków a w sumie w PSP służbę pełni ponad 30 tys. funkcjonariuszy. W siedzibie SGSP komendanci wojewódzcy, powiatowi i miejscy w obecności kierownictwa PSP i MSWiA podsumowali działania w 2017 roku.

Na strażackim podsumowaniu pojawił się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz wiceminister Jarosław Zieliński, sprawujący w MSWiA bezpośredni nadzór nad PSP. Szef MSWiA podziękował strażakom służbę, szczególnie za sprawne usuwanie skutków nawałnic, które przeszły nad Polską. Brudziński podkreślał też, że na strażakach spoczywa zarówno odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców, jak i kolegów ze służby.

To był wyjątkowy rok, w którym musieliśmy się, jako państwo i naród, zmierzyć z niespotykaną w tej części Europy anomalią pogodową, która dotknęła Polskę w sierpniu. Wywiązaliście się z tego zadania wzorowo.

Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

W ubiegłym roku strażacy interweniowali ponad pół miliona razy odnotowując tym samym wzrost o ponad 16 proc. Strażacy podkreślają, że jest to najwyższa liczba interwencji, w których uczestniczyli na przestrzeni lat. Co ciekawe, straż pożarna w świadomości wielu kojarzy się z pożarami, podczas gdy te stanowił jedynie 25 proc. wszystkich zagrożeń przy usuwaniu których uczestniczyli strażacy. Najwięcej, bo ponad 68 proc., stanowiły zagrożenia miejscowe, czyli m.in. wypadki, wichury czy opady deszczu.

fot. mswia.gov.pl

Straż Pożarna, tak jak i inne służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych jest beneficjentem Programu Modernizacji Służb Mundurowych. W latach 2017-2020 PSP otrzymać ma łącznie 957 milionów zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę nowych komend i jednostek, zakup wozów ratowniczo-gaśniczych oraz wyposażenia dla strażaków. Ważnym elementem modernizacji jest też wzrost wynagrodzeń. Pierwsze podwyżki uruchomione zostały na początku 2017 r. Od 1 maja tego roku podwyżki otrzymają najmniej zarabiający i nowo przyjęci funkcjonariusze wszystkich służb podległych MSWiA. W 2019 roku podwyżka znów obejmie wszystkich. Wzrost wynagrodzeń ma być, zdaniem MSWiA, jednym z elementów, który zachęci młodych ludzi do wstąpienia do służby.

Straż Pożarna w Polsce to nie tylko jednostki zawodowe ale też rozsiane licznie po kraju Ochotnicze Straże Pożarne. Wiele z nich włączonych jest do Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego stając się tym samym elementem systemu w ramach którego w każdej chwili mogą zostać zadysponowane do akcji. Jarosław Zieliński mówiąc o OSP podkreślał, że tak zbudowanej formacji zazdroszczą nam inne kraje. Zieliński poprosił też komendantów PSP, aby utrzymywali bliskie kontakty ze strażakami-ochotnikami i służyli radą w kwestiach finansowania OSP. 

fot. mswia.gov.pl

Podczas odprawy komendanci wojewódzcy PSP przedstawili najważniejsze informacje dotyczące swoich garnizonów. Mówili m.in. o realizacji Programu Modernizacji, a także o najważniejszych interwencjach, w których brali udział ich podwładni.

MSWiA/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze