Reklama

Straż Pożarna

PSP odchodzi od ambulansów. W "grze" zostają pojazdy ewakuacji medycznej

Autor. asp. Mariusz Glapa/KP PSP Pleszew

W tej chwili nie idziemy w kierunku ambulansów. Natomiast są takie plany, aby pójść w kierunku pojazdów ewakuacji medycznej, które będą wykorzystywane do realizacji pomocy humanitarnej w kontekście zdań dedykowanych obronie cywilnej – powiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl dyrektor Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Lenartowicz.

Podczas Kongresu Odporność 2024, organizowanego przez InfoSecurity24.pl, dyrektor Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Lenartowicz został m.in. zapytany o to, czy PSP ma w planach dalsze zakupy ambulansów dla formacji.

Reklama

Taki zapis pojawił się w ostatnim projekcie ustawy o ochronie ludności, który zakładał, że strażackie ambulanse miały docelowo pojawić się w każdej gminie. Pomysł tłumaczono tym, że strażacy chcieli przede wszystkim zabezpieczyć swoje działania i ewentualnie uzupełniać system Państwowego Ratownictwa Medycznego, kiedy ten będzie miał kłopoty, tak jak to miało miejsce np. w pandemii, przy dużym natężeniu zgłoszeń.

300-tysięczna "armia" strażaków trzonem obrony cywilnej?

„Wyciągając wnioski z ostatnich prac analitycznych, w tej chwili nie idziemy w kierunku ambulansów. Natomiast są takie plany, aby pójść w kierunku pojazdów ewakuacji medycznej, wysoko mobilnych o małej ładowności, które mogłyby być wykorzystane do realizacji pomocy humanitarnej w kontekście zdań dedykowanych obronie cywilnej, które wynikają z protokołów genewskich” – powiedział st. bryg. Mariusz Lenartowicz.

Czytaj też

Wskazał, że w temacie pojazdów ewakuacji medycznej trwają teraz w PSP „prace mocno analityczne”. „Trudno jest powiedzieć w którym kierunku i jak to się zakończy. Na pewno nie mówimy o ambulansach. Będą to pojazdy, które będą wykorzystywane lub mogłyby być wykorzystane podczas zdarzeń mnogich, masowych” – podkreślił dyrektor Biura Ochrony Ludności KG PSP. Dodał, że ich załogę mają stanowić strażacy.

Swój pomysł na obronę cywilną, na pierwszy rzut oka bliźniaczo podobny do tego, jaki w poprzedniej kadencji wypracowało ówczesne kierownictwo MSWiA, mają przedstawić niedługo posłowie PiS. Mariusz Błaszczak, przekazał w sobotę antenie RMF, że partia złoży własny projekt ustawy o obronie cywilnej.

Czytaj też

„Złożymy projekt ustawy który zakłada, że w każdej remizie ochotniczych straży pożarnych będzie ambulans oraz, że strażacy pożarni zostaną przeszkoleni do tego żeby mieć certyfikaty ratowników medycznych” - powiedział Błaszczak.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama