Reklama

Straż Pożarna

Polscy strażacy ruszają z pomocą Niemcom

Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Fot. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Polska wysyła dziś do Niemiec strażacką grupę ratowniczą i 70 urządzeń do osuszania zalanych obiektów, aby pomóc naszym sąsiadom uporać się ze skutkami tragicznych powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. 

"Realizując obietnicę pomocy, którą złożyłem Kanclerz A. Merkel, Polska wysyła dziś do Niemiec strażacką grupę ratowniczą i 70 urządzeń do osuszania zalanych obiektów, aby pomóc naszym sąsiadom uporać się ze skutkami tragicznych powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii" - napisał na Twitterze premier

O tym, że strażacy wyruszą jeszcze dzisiaj z pomocą poinformował, także za pośrednictwem Twittera, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Konwój dotrze do miejscowości Kreuzau (Nadrenia – Północna Westfalia) 27 lipca w godzinach popołudniowych.

W skład grupy ratowniczej realizującej transport wchodzi 10 strażaków oraz 5 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej z woj. mazowieckiego i wielkopolskiego.

Pomoc realizowana jest na podstawie dwustronnych porozumień między krajami. Strona polska zaoferowała stronie niemieckiej udostępnione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych urządzenia do osuszania obiektów zalanych przez falę powodziową. Ze strony Polski działania realizowane są wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych a także Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas największej od dziesięcioleci klęski powodzi wywołanej przez burze i ulewne deszcze w Niemczech zginęło co najmniej 170 osób. Zniszczeniu uległo wiele domów, mostów, dróg czy linii kolejowych. Powodzie dotknęły też Belgię.

W ubiegłym tygodniu, w związku z trudną sytuacją w Niemczech, premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje kanclerz Angeli Merkel, obiecując jednocześnie pomoc polskich służb. Pomoc zaoferowana została również Belgii.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama