Reklama

Straż Pożarna

Polscy strażacy rozpoczęli działania na Słowacji

Fot. Straż Pożarna/Twitter
Fot. Straż Pożarna/Twitter

Kilkudziesięciu polskich strażaków i jednocześnie ratowników medycznych z PSP wyjechało na Słowację, by wesprzeć Słowaków w przeprowadzeniu testów na SARS-CoV-2. W sobotę rano przekroczyli granicę i rozpoczęli misję.

Po godzinie 6:00 nad ranem w sobotę 23 stycznia 2021 roku pierwsza grupa ponad 50 strażaków i czterech medyków przekroczyła granice Polsko-Słowacka w miejscowości Chyżne tym samym rozpoczynając misję pomocy w powszechnym testowaniu obywateli Słowacji na obecność koronawirusa.

Druga grupa 11 strażaków i 34 medyków około godziny 7:00 przekroczyła granicę w miejscowości Piwniczna i pod eksportą miejscowej Policji udała się do wyznaczonych miejsc gdzie będą wspierać personel medyczny w wytypowanych punktach do testowania ludności na obecność COVID-19.

Lokalne władze przydzieliły strażakom PSP oraz medykom blisko 50 lokalizacji punktów do testowania ludności w pasie przygranicznym , m.in. w miejscowościach Trstena, Niżna, Zuberec, Hladovka, Chlebnice, Parnica, Velicna, Vysny Krubin, Zazriva, Radola Rudina, Rużomberok, Żilina, Rużomberok, Martin, Cadca, Kysucke Nove Mesto, Stara Lubovna, Kezmarok, Svidnik oraz Stropkov.

Strażacy wykonują zadania od godziny 8:00 do 20:00 w  wyznaczonych miejscach w ubraniach ochronnych oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. Działania polskich ratowników będą kontynuowane w niedzielę 24 stycznia 2021 roku.

W sobotę swoją pracę rozpoczęło również 67 polskich medyków, który w piątek po południu rządowym samolotem przylecieli do Bratysławy. Polscy medycy będą pracowali po 10-12 godzin dziennie przez weekend. W ciągu jednej godziny mają pobrać wymazy od kilkudziesięciu osób.

Wyjazd to reakcja na prośbę o pomoc władz Słowacji. Rząd tego kraju zdecydował w minioną niedzielę, że zakaz wychodzenia z domu zostanie przedłużony do 7 lutego. Jednocześnie podjęto decyzję, że od ubiegłego poniedziałku do 27 stycznia na Słowacji przeprowadzone zostaną powszechne testy na obecność koronawirusa. Obecna akcja testów formalnie nie jest obowiązkowa, ale od posiadania negatywnego wyniku będzie zależała aktywność Słowaków. Po 27 stycznia bez stosownego zaświadczenia nie będzie można pójść do pracy, na spacer, wyjechać za granicę, a także zatankować samochodu, odebrać korespondencji i załatwić spraw w banku. Dozwolone będzie wówczas tylko wyjście do lekarza, zrobienie niezbędnych zakupów w najbliższym sklepie lub wyprowadzanie psów lub kotów. Restrykcje nie będą dotyczyły osób w wieku do 15 lat oraz powyżej 65. roku życia.

Podczas pierwszej akcji powszechnych testów, która została na Słowacji zrealizowana na przełomie października i listopada 2020 r., w ich przeprowadzeniu pomagali m.in. lekarze i medycy z Węgier i Austrii. Badaniu poddało się wówczas 3,6 mln osób, czyli dwie trzecie mieszkańców Słowacji. Nosicielami koronawirusa było nieco ponad 38 tys. badanych.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama