Reklama

Straż Pożarna

OSP i PSP świętować będą jednak osobno

fot. MSWiA
fot. MSWiA

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że na początku maja odbędą się jednak dwa strażackie święta. Zgodnie z zapowiedziami, Centralne Obchody Dnia Strażaka, organizowane przez Państwową Straż Pożarną na pl. Piłsudskiego, zaplanowane są na 5 maja. 4 maja, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP organizuje oficjalne uroczystości, którym  towarzyszyć ma strażacki piknik na Placu Zamkowym. Próby połączenia strażackich obchodów zakończyły się fiaskiem, a OSP i PSP w tym roku świętować będą oddzielnie.

Przypomnijmy, Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na zorganizowanie, przez ZOSP RP na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2018 roku. Do sprawy odniosło się MSWiA, które w swoim komunikacie podkreśliło, że strażacy PSP i OSP codziennie działają wspólnie „niosąc pomoc ofiarom pożarów i wypadków”, dlatego zasadnym jest „aby wszyscy strażacy mogli tego dnia świętować razem”.  Jednocześnie Joachim Brudziński polecił szefowi PSP gen. brygadierowi Leszkowi Suskiemu zaproszenie na uroczystość Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz strażaków-ochotników. 

Rzecznik Prasowy, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Nina Mirgos-Kilanowska, potwierdza, że zaproszenie dla Waldemara Pawlaka dotarło do Związku, i informuje, że  w uroczystościach odbywających się 5 maja 2018 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie wezmą udział: Prezes ZG ZOSP RP druh Waldemar Pawlak, przedstawiciele Zarządu Głównego ZOSP RP oraz reprezentacje OSP z województw.

Mirgos-Kalinowska odniosła się też, do informacji o organizacji przez ZOSP RP obchodów Dnia Strażaka na placu Zamkowym, 4 maja.

Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi od Wojewody Mazowieckiego w sprawie pl. Piłsudskiego, ZOSP RP podjął starania zmierzające do zorganizowania Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2018 r. w innej lokalizacji.

Nina Mirgos-Kilanowska, Rzecznik Prasowy
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

Oficjalna uroczystość, orgaznizowana przez OSP, połączona z wręczeniem odznaczeń i uhonorowań dla Ochotniczych Straży Pożarnych mających 100 lat i więcej, rozpocznie się 4 maja 2018 r. o godzinie 11:00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Równocześnie od godziny 10:00 na Placu Zamkowym odbywać się będzie impreza towarzysząca.

Jak widać, połączenie obchodów strażackiego święta nie udało się kierownictwu MSWiA. I choć przedstawiciele OSP wezmą udział w obchodach organizowanych przez PSP, to „swoje” święto zorganizują dzień wcześniej. Wielu przedstawicieli strażackiego środowiska zauważa, że budowanie podziałów między dwiema strażackimi formacjami, choćby przez osobno organizowane obchody Dnia Strażaka, jest nie tylko źle odbierane wewnątrz strażackiego środowiska, ale jest też zupełnie niezrozumiałe dla społeczeństwa. Jak mówi jeden ze strażaków, z którymi udało nam się porozmawiać: „dla ludzi, strażak to po prostu strażak, bez względu na to czy jest z OSP czy z PSP”.

DM

Reklama

Komentarze (1)

 1. Strazak

  Tak się dzieli strażaków ,niech sami zasuwaja w psp widzą ochotnikow jak trzeba sterty rozwalić i w lesie działać

  1. Maria

   Jak widać strażaków podzielił minister i komendant główny PSP

  2. doktor

   Sam jestem strażakiem w PSP i bardzo szanuję kolegów z OSP i w mojej jednostce nikt nikogo nie dzieli na PSP i OSP więc kolego nie pisz że PSP widzi druhów tylko do roboty bo wrzucasz ludzi do jednego worka

Reklama

Najnowsze