Reklama

Straż Pożarna

Ogień na ORP "Błyskawica" [FOTO]

Fot. kpt. mar. Anna Sech
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Wojskowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna przeprowadziły ćwiczebny alarm pożarowy na okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”. Szkolenie obserwowali Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Scenariusz ćwiczenia zakładał wybuch pożaru w jednym z pomieszczeń wystawowych okrętu-muzeum, w czasie jego postoju przy nabrzeżu Skweru Kościuszki. Ogień zagraża sąsiednim pomieszczeniom, w których znajdują się zwiedzający i członkowie załogi. Pożar zostaje zauważony przez jednego z marynarzy, który postępując zgodnie z instrukcją przeciwpożarową powiadamia oficera dyżurnego. Ten ogłasza alarm pożarowy na okręcie. Rozpoczyna się ewakuacja zwiedzających i podjęta jest próba ugaszenia pożaru przy wykorzystaniu podręcznych środków gaśniczych. Te okazują się jednak niewystarczające, wezwana więc zostaje Wojskowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna. Pomieszczenia okrętu błyskawicznie wypełniają się gęstym dymem, widoczność jest praktycznie zerowa.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Sytuację komplikuje dodatkowo panika wśród ewakuowanych zwiedzających i konieczność dokładnego sprawdzenia wszystkich pomieszczeń w celu odnalezienia i wyprowadzenia z rejonu zagrożenia wszystkich osób postronnych. Jeden ze zwiedzających ulega atakowi paniki, wbiega na Główne Stanowisko Dowodzenia i, przerażony,  uderza głową o podstawę masztu tracąc przytomność. Do jego ewakuacji konieczne jest wykorzystanie sprzętu specjalistycznego.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Celem przeprowadzonego szkolenia było doskonalenie współdziałania służb w trakcie sytuacji kryzysowej. W trakcie ćwiczenia uczestniczący w nim marynarze i strażacy mogli poszerzyć wiedzę i zdobyć doświadczenie, przydatne potem w trakcie prowadzenia prawdziwej akcji przeciwpożarowej. Uczestnicy poznali też nietypowe formy ewakuacji, obserwując techniki alpinistyczne zademonstrowane przez strażaków z Sekcji Ratownictwa Wysokościowego.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG1) stacjonującej w Śródmieściu, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG 2) z Chyloni, Wojskowej Straży Pożarnej z Komendy Portu Wojennego Gdynia, Portowej Straży Pożarnej oraz załoga okrętu-muzeum ORP Błyskawica.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze