Reklama

Straż Pożarna

Generalska nominacja w PSP. Zastępca komendanta otrzyma awans na nadbrygadiera

Fot. Flickr/MSWiA
Fot. Flickr/MSWiA

Prezydent Andrzej Duda wręczy nominację na stopień nadbrygadiera zastępcy komendanta głównego PSP st. bryg. Krzysztofowi Hejdukowi. Generalskie szlify wiceszef PSP odbierze 8 września w Pałacu Prezydenckim. Informacje o awansie w oficjalnym komunikacie potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, 8 września wręczy w Pałacu Prezydenckim nominację na stopień nadbrygadiera zastępcy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Krzysztofowi Hejdukowi.

Starszy brygadier Krzysztof Hejduk wiceszefem Państwowej Straży Pożarnej jest od 6 marca tego roku, to jednak nie pierwszy raz kiedy w czasie jego strażackiej kariery pełni służbę na tym stanowisku. Zastępcą komendanta głównego PSP był wcześniej dwukrotnie - w latach 2007-2008 oraz 2016-2018. Hejduk urodził się 2 marca 1971 r. w Łodzi. Ukończył Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu z tytułem technik pożarnictwa oraz studia magisterskie z ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Służbę w Straży Pożarnej rozpoczął w 1992 r. jako dowódca zastępu w Komendzie Rejonowej PSP w Łodzi. Następnie służył w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi, gdzie m.in. pełnił funkcję zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP oraz był pełniącym obowiązki komendanta wojewódzkiego PSP. W Komendzie Głównej PSP odpowiada za nadzór nad Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej-PIB, Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Nadzoruje też Biuro Finansów oraz Biuro Logistyki. 

W Państwowej Straży Pożarnej - w czynnej służbie - jest obecnie 7 generałów: nadbryg. Andrzej Bartkowiak - Komendant Główny PSP, nadbryg. Adam Konieczny – Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Grzegorz Alinowski - Lubelski Komendant Wojewódzki PSP, Andrzej Babiec - Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, nadbryg. Jacek Kleszczewski - Śląski Komendant Wojewódzki PSP, nadbryg. Tomasz Komoszyński - Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP. Oprócz generałów pełniących służbę w strukturach PSP, nadbrygadierem jest także obecny dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Marek Kubiak. Już w najbliższy wtorek do tego grona dołączy Krzysztof Hejduk.

Dotychczas w większości przypadków - choć zdarzały się odstępstwa od tej reguły - nominacje generalskie w PSP wręczane były w maju z okazji Dnia Strażaka. 

Zgodnie z ustawą o PSP, stopień nadbrygadiera nadaje prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze