Reklama

Straż Pożarna

42 tys. wymazów w dwa dni, czyli podsumowanie działań na Słowacji

Fot. mł. bryg. Karol Kierzkowski/PSP
Fot. mł. bryg. Karol Kierzkowski/PSP

W odpowiedzi na prośbę rządu Republiki Słowacji, Polska wysłała ok. 200-osobową grupę do wsparcia w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19 wśród mieszkańców regionów przygranicznych i w stolicy kraju. W skład misji weszło 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 60 osób z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni.

W skład polskiej grupy weszło 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w tym 20 z woj. świętokrzyskiego, 31 z woj. małopolskiego, 8 z Podkarpacia oraz 7 z Komendy Głównej PSP. Zadaniem grupy polskich ratowników była pomoc władzom Słowacji w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19  wśród mieszkańców regionów przygranicznych.

Władze Słowacji przydzieliły polskiej grupie zadania w około 50 punktach do masowego testowania ludności na obecność koronawirusa w przygranicznym pasie na północy Słowacji na linii Czadca-Żilina-Martin-Rużomberk, oraz na wschodzie kraju Kezmarok-Lubovna i Svidnik-Stropkov.

Strażacy wykonywali zadania od godziny 8:00 do 20:00 w wyznaczonych miejscach w ubraniach ochronnych oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. We wszystkich punktach do testowania ludności, w których obecni byli polscy ratownicy wykonano około 42000 wymazów (w tym sobotę około 27000 oraz w niedzielę około 15000).

Działania polskich ratowników zakończyły się o godzinie 18:00 w niedzielę 24 stycznia 2021 roku. Następnie strażacy i medycy przekroczyli granicę Słowacko-Polską gdzie nastąpiło rozformowanie grupy ratowniczej.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze