Reklama

Straż Pożarna

4 mln zł dla śląskich strażaków na walkę z koronawirusem

Fot. KW PSP w Katowicach/Straż Pożarna, Twitter
Fot. KW PSP w Katowicach/Straż Pożarna, Twitter

Blisko 4 mln zł pozyskała Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach na środki zabezpieczające związane z epidemią koronawirusa. Za te pieniądze, pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa, na bieżąco kupowane i dostarczane są m.in. środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska przypomniała w piątek, że w związku pandemią COVID-19 służba w jednostkach PSP podporządkowana jest ścisłemu rygorowi sanitarnemu. "Wszyscy strażacy przestrzegają zasad higieny, stosują środki dezynfekcyjne, utrzymują w czystości miejsca swojego pobytu, a ubrania specjalne, pojazdy i sprzęt ratowniczy każdorazowo po powrocie ze zdarzenia jest dezynfekowany. Również podczas zdarzeń stosowane są środki zabezpieczające, adekwatne do zaistniałego zagrożenia, zgodne z wytycznymi WHO oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA" – wskazała.

Aby zagwarantować strażakom wystarczające ilości środków zabezpieczających koniecznych do prowadzenia działań ratowniczych oraz wspierających inne służby w walce z koronawirusem, Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach pozyskała na ten cel 3,98 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa i 50 tys. zł ze środków ubezpieczeniowych, będących w dyspozycji komendanta głównego PSP. "Ponadto komendy powiatowe i miejskie PSP woj. śląskiego wydatkowały na te cele środki w wysokości 420 tys. zł" – poinformowała Gołębiowska.

Za te pieniądze kupiono m.in. 18 generatorów ozonu, 150 opryskiwaczy, kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju masek i par rękawiczek lateksowych, a także m.in. 37 tys. litrów płynu do dezynfekcji, okulary i przyłbice oraz ubrania ochronne, pralnice przemysłowe z suszarką i 16 namiotów pneumatycznych.

"Wszystkie te zakupy mają na celu zabezpieczanie ratowników, ale również poszkodowanych i świadków zdarzeń, w których bierze udział Państwowa Straż Pożarna" – wskazała rzeczniczka komendy.

Poza codziennymi zadaniami Państwowa Straż Pożarna prowadzi w całym kraju także działania wspomagające inne służby i instytucje w zwalczaniu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Strażacy PSP z woj. śląskiego na polecenie wojewody śląskiego udostępnili i rozstawili namioty, które pełnią funkcje przyszpitalnych polowych izb przyjęć. Obecnie są to 92 namioty w 38 miastach województwa.

Na przejściach granicznych śląscy strażacy uruchomili 7 punktów kontroli sanitarnej do wykonywania – pod nadzorem i w uzgodnieniu ze Strażą Graniczną i z sanepidem – pomiarów temperatury u osób podróżujących, przede wszystkim autokarami i busami. W ciągu ostatniej doby strażacy skontrolowali w tych miejscach ponad tysiąc osób.

Do działań związanych z epidemią włączyli się także strażacy ochotnicy, którzy w razie potrzeby pomagają osobom starszym lub objętym kwarantanną w dostarczaniu produktów pierwszej potrzeby, jak żywność czy lekarstwa. Jak zaznacza komenda, wszystkie te działania nie mają wpływu na gotowość operacyjną jednostek i wszystkie interwencje wykonywane są jak dotychczas.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, tylko w trakcie ostatniej doby w 52 granicznych punktach kontroli strażacy zmierzyli temperaturę 6739 osobom. W tym czasie, w działaniach prowadzonych w 52 punktach kontroli sanitarnej na granicach Polski uczestniczyło 267 strażaków-ratowników. 

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze