Reklama

Straż Graniczna

Zatrzymania na granicy z Ukrainą

fot. Straż Graniczna
fot. Straż Graniczna

Na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali zatrzymania dwóch obywateli Ukrainy poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, wystawionym przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.

Jak informuje Komenda Główna Straży Granicznej, pierwszego z poszukiwanych mężczyzn zatrzymano przy próbie wyjazdu z Polski na Ukrainę. W trakcie rutynowych czynności, pełniący służbę funkcjonariusz zauważył iż 41-letni mężczyzna od 11 lat był poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, za rozbój z użyciem broni palnej.

W tym samym czasie, do Polski wjechać próbował 39-letniego obywatel Ukrainy, którego również ścigał niemiecki wymiar sprawiedliwości za współudział w uprowadzeniu osoby.

Obaj mężczyźni, decyzją sądu zostali aresztowani na dwa miesiące w celu ekstradycji do Niemiec.

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama