Reklama

Straż Graniczna

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przemycającej ludzi

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. frontex.europa.eu

Jest akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom międzynarodowej grupy przestępczej przemycającej nielegalnych imigrantów, poinformowała w specjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa. Członkom międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zarzuca się organizację, wiodącego tzw. szlakiem bałkańskim, procederu przemytu nielegalnych imigrantów. Mieli oni pochodzić z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu, a przestępcy przerzucali ich do państw Europy Zachodniej.

Jak poinfomowano w komunikacie prasowym, w dniu 28 maja 2018 roku Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się organizację wiodącego tzw. szlakiem bałkańskim przemytu nielegalnych imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do państw Europy Zachodniej. Działali w porozumieniu z arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi.

Jak ustalono w toku śledztwa, polscy członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, po nawiązaniu ścisłej współpracy z działającymi na terenie państw bałkańskich i Węgier arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi, wspólnie organizowali przerzuty imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu, do Niemiec i Austrii. Transporty imigrantów, w tym kilkuletnich dzieci, odbywały się w trudnych warunkach, jednorazowo nawet po kilkadziesiąt osób, przy użyciu samochodów dostawczych niedostosowanych do przewozu ludzi.

W jednym z przypadków kierowca samochodu przewożącego cudzoziemców, doprowadzając do zderzenia z innym pojazdem, spowodował na terenie Słowacji wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym. Grupa czerpała znaczne zyski z przestępczego procederu. Pobierali od przemycanych imigrantów kwoty od 200 do 500 euro od osoby. Wysokość opłaty uzależniona była od docelowej destynacji.

Prokuratura Krajowa

Komentarze

    Najnowsze