Reklama

Straż Graniczna

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przemycającej ludzi

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. frontex.europa.eu
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. frontex.europa.eu

Jest akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom międzynarodowej grupy przestępczej przemycającej nielegalnych imigrantów, poinformowała w specjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa. Członkom międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zarzuca się organizację, wiodącego tzw. szlakiem bałkańskim, procederu przemytu nielegalnych imigrantów. Mieli oni pochodzić z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu, a przestępcy przerzucali ich do państw Europy Zachodniej.

Jak poinfomowano w komunikacie prasowym, w dniu 28 maja 2018 roku Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się organizację wiodącego tzw. szlakiem bałkańskim przemytu nielegalnych imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do państw Europy Zachodniej. Działali w porozumieniu z arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi.

Jak ustalono w toku śledztwa, polscy członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, po nawiązaniu ścisłej współpracy z działającymi na terenie państw bałkańskich i Węgier arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi, wspólnie organizowali przerzuty imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu, do Niemiec i Austrii. Transporty imigrantów, w tym kilkuletnich dzieci, odbywały się w trudnych warunkach, jednorazowo nawet po kilkadziesiąt osób, przy użyciu samochodów dostawczych niedostosowanych do przewozu ludzi.

W jednym z przypadków kierowca samochodu przewożącego cudzoziemców, doprowadzając do zderzenia z innym pojazdem, spowodował na terenie Słowacji wypadek komunikacyjny ze skutkiem śmiertelnym. Grupa czerpała znaczne zyski z przestępczego procederu. Pobierali od przemycanych imigrantów kwoty od 200 do 500 euro od osoby. Wysokość opłaty uzależniona była od docelowej destynacji.

Prokuratura Krajowa

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze